Larnace grozi powódź?

Od 2014 roku nie zrobiono nic aby uchronić Larnakę przed powodziami. Miastu grozi zalanie?

Biorąc pod uwagę to co w chwili obecnej dzieje się w Polsce, pytania o zabezpieczenie przeciwpowodziowe Larnaki wydają się jak najbardziej na miejscu.

Zaobserwowano nowe opóźnienie w rozpoczęciu prac nad dużą ochroną przeciwpowodziową w Kamares Larnaka, które ogłoszono wkrótce po katastrofalnych powodziach na tym obszarze w grudniu 2014 r., podczas których mieszkańcom tego obszaru groziło utonięcie.

Choć projekt miał ruszyć w tym miesiącu, to według szacunków ostatecznie ruszy dopiero pod koniec tego roku. Tym samym obszar, który jest drugim najbardziej niebezpiecznym pod względem powodzi na Cyprze, tej zimy pozostanie bez ochrony.

Przewodniczący Organizacji Samorządu Wojewódzkiego Larnaki Angelos Hadjicharalambous oświadczył, że obecnie trwa ocena ofert złożonych po ponownym ogłoszeniu przetargu na projekt, którego koszt szacowany jest na około 7 mln euro.

Prace miały się rozpocząć latem 2023 r. , jednak kiedy ogłoszono pierwszy przetarg, jedyna złożona oferta była o 1,2 mln euro wyższa od szacowanego kosztu, obliczonego przez prywatnego konsultanta na zlecenie Home Office.

Tymczasem to, co działo się przez ostatnią dekadę i związane z tym długo wyczekiwanym projektem, rodzi wiele pytań dotyczących działań państwa. 

Duży projekt przeciwpowodziowy ogłosił w 2015 roku ówczesny minister spraw wewnętrznych Sokratis Hasikos. Przetarg na plany budowy ogłoszono w 2016 roku, jednak w wyniku sporu z wybranym oferentem opracowanie projektu zajęło tylko 6 lat. 

Studium ostatecznie oddano do użytku w 2022 r. i nie zostało ono ukończone, ponieważ nie obejmuje żadnych projektów w granicach gminy Aradippou.

Po nowych powodziach na tym obszarze poprzedni gabinet udostępnił fundusze na projekt , który miał rozpocząć się w czerwcu 2023 r. i zakończyć w ciągu 14 miesięcy.

Prace budowlane zgodnie z planem obejmą prace przeciwpowodziowe w rejonie Kamares, mające na celu ochronę obszarów mieszkalnych gmin Larnaka i Aradippou, które znajdują się w zlewni rzeki Kalos Chorio.

Jak wynika z planów rozebrany zostanie istniejący kanał przy ulicy Dryadon i powstanie nowy z betonu na niższym poziomie, a także przebudowany zostanie most na tej ulicy i powstanie nowy w pobliżu Alei Limassol. 

Nam pozostaje jedynie mieć nadzieję, że opady najbliższej zimy nie okażą się zbyt intensywne.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from CYPR24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading