Kwarantanna po przylocie do Polski

Po przylocie z Cypru do Polski, w chwili obecnej, musimy przejść 10. dniową kwarantannę.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, po przylocie do Polski obowiązuje nas 10. dniowa kwarantanna. Po przekroczeniu granicy otrzymujemy nakaz samoizolacji – o jej długości decyduje sanepid. Nie ma znaczenia czy lecimy lotem bezpośrednim czy też z przesiadką lub też, co jest praktykowane przez wielu naszych czytelników, lotem do Niemiec i dalej samochodem do Polski. Aktualnie przepisy obowiązują do końca miesiąca – przedstawiciele rządu zapowiadają jednak ich przedłużenie.

Zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Rady Ministrów z obowiązku odbycia kwarantanny są zwolnione osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego przed przekroczeniem granicy w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu. Z kwarantanny zwalniają zarówno wykonane szybkie testy antygenowe jak i testy PCR.
Na wielu forach internetowych pojawiają się informacje, że w momencie przekroczenia granicy, Straż Graniczna, z automatu kieruje na obowiązkową kwarantannę. W takim wypadku, należy skontaktować się z sanepidem w swoim miejscu pobytu w Polsce i poinformować o wykonanym teście – urzędnicy wtedy zwolnią z samoizolacji.


Zgodnie z dzisiaj opublikowanym rozporządzeniem, kwarantanny nie będą musiały odbywać osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.


Polskie lotniska stopniowo uruchamiają usługę przeprowadzenie szybkich testów antygenowych – wykonywane są one przed kontrolą paszportową czyli przed faktycznym przekroczeniem granicy w związku z czym negatywny wynik zwalnia z kwarantanny. W chwili obecnej usługa ta jest dostępna na lotniskach w Katowicach (koszt 180 zł), Poznaniu (149 zł) oraz Wrocławiu (200 zł).

Przypominamy jednocześnie, że z kwarantanny zwalnia zaświadczenie wystawione przez właściwe laboratorium. Sanepid w Polsce nie zwolni z niej na podstawie dokumentu wystawionego przez mobilny punkt pobierający próbki, których w chwili obecnej jest bardzo dużo na Cyprze i wykonują bezpłatne testy – należy skontaktować się z laboratorium i ono wystawi odpowiedni dokument.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!