Kupujemy za dużo jedzenia!

Mieszkańcy Cypru kupują więcej żywności, niż są w stanie skonsumować

Ludzie na Cyprze kupują więcej żywności, niż są w stanie skonsumować, chociaż istnieje pozytywna tendencja w ich zachowaniu w zakresie kupowania, spożywania, przechowywania, ponownego wykorzystywania, zabierania żywności i kompostowania. Tak wynika z trzeciego badania ilościowego FOODprint dotyczącego marnowania żywności.

Badanie pokazuje, że konsumenci na Cyprze stają się coraz bardziej świadomi problemu marnowania żywności i podejmują pozytywne kroki w celu jego ograniczenia, takie jak spożywanie większej ilości resztek jedzenia i stosowanie lepszych praktyk przechowywania.

Szacuje się, że w przeciętnym cypryjskim gospodarstwie domowym 50% odpadów to odpady żywnościowe.

Zgodnie z wynikami badania nieznacznie zmniejszył się odsetek osób, które odpowiedziały, że często lub zawsze wyrzucają resztki do śmieci (2020: 18%, 2022: 15%, 2023: 16%), natomiast spożycie resztek wzrosło (2020: 64%, 2022: 72%, 2023: 73%), a także wykorzystanie resztek do przygotowania innych posiłków (2020: 18%, 2022: 25%, 2023: 28%).

Z badania wynika, że ​​konsumenci kupują więcej żywności, niż potrzebują, głównie dlatego, że chcą mieć jedzenie na wypadek nagłej potrzeby (44%) oraz na wypadek, gdyby w domu byli goście (36%).

Odsetek gospodarstw domowych, które przygotowują/zamawiają więcej jedzenia niż potrzebują, gdy mają gości lub są poza domem, spadł z 61% do 52%. Jednocześnie zwiększyła się liczba konsumentów zabierających do domu resztki jedzenia z restauracji.

Jednak trend pokazuje, że nadal gotujemy więcej niż powinniśmy, mimo że odsetek ten wzrasta.

Badanie wykazało również, że spada odsetek osób, które przechowują żywność w domu i wyrzucają ją, kupując świeżą żywność. Jedna czwarta gospodarstw domowych twierdzi, że nie kupuje więcej, niż potrzebuje, co jest postrzegane jako pozytywne.

Badanie wykazało, że skłonność do przygotowywania większej ilości jedzenia spadła z 61 do 52%, podczas gdy 48% stwierdziło, że przygotowuje tyle, ile potrzebuje do spożycia. Jak wyjaśniono powyżej, lepsze planowanie wiąże się ze wzrostem cen żywności.

Wyniki pokazują, że młodsi mężczyźni o wyższych dochodach zamawiają więcej porcji, podczas gdy osoby o niższych dochodach i rodziny jednoosobowe często spożywają jedzenie w kolejnych dniach.

Odsetek 33% powiedział, że karmi zwierzęta domowe resztkami jedzenia, jedna trzecia wkłada jedzenie do zamrażarki do przyszłego spożycia, a 28% używa resztek jedzenia do przygotowywania innych posiłków.

Tendencja ta jest bardziej powszechna wśród młodszych osób o niższych dochodach i rodzin wielodzietnych. Skłonność do dawania jedzenia innym ludziom nie jest powszechną praktyką i według badania robi to tylko 15%. Domowe kompostowanie wykonuje 21% gospodarstw domowych, ale nie systematycznie.

Tylko 6% kompostuje systematycznie, ponieważ mieszkają na określonych obszarach, są częścią programu, zostali przeszkoleni lub otrzymali bezpłatne lub dotowane specjalne pojemniki.

17% odpowiedziało, że bierze jedzenie z restauracji. Osoby starsze, kobiety i osoby z wyższym wykształceniem, które są bardziej świadome wyzwań związanych z odpadami i wpływem na środowisko niż ze względów ekonomicznych, chętniej zabierają resztki z restauracji.

Badanie wykazało, że 33% wyrzuca 11-20% kupowanej żywności, owoców i warzyw, co oznacza, że ​​średnio każde gospodarstwo domowe wyrzuca ponad 1/5 tego, co kupuje i nie było znaczącej różnicy w porównaniu z poprzednimi badaniami .

Wyniki tej ankiety zostały przedstawione online przez Kyriakosa Parpounasa, konsultanta zarządzającego K. Parpounas Sustainability Consultants.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading