Kto może kupić nieruchomość na Cyprze?

Kto może kupić nieruchomość na Cyprze?

Po przystąpieniu Cypru do Unii Europejskiej w roku 2004, zmieniło się wiele przepisów dotyczących ograniczeń w zakresie nabywania nieruchomości na Cyprze. Dokładniej mówiąc, po upływie okresu przejściowego wynoszącego 5 lat, zgodnie z porozumieniem z Unią Europejską, w celu ochrony wrażliwego rynku nieruchomości na Cyprze obywatele UE mogą obecnie posiadać tyle nieruchomości na wyspie, ile chcą.

Obywatele spoza UE, którzy kupują nieruchomości na Cyprze, mogą skorzystać z nowej i przyspieszonej procedury uzyskiwania pozwolenia na pobyt stały. Zgodnie z przepisami zawartymi w art. 6 ust. 2 Regulaminu dotyczącego cudzoziemców i imigracji, osoby ubiegające się o wizę muszą:

  1. Złożyć wniosek wraz z aktem własności lub umową sprzedaży na nazwisko i / lub współmałżonka (oficjalnie złożony w Departamencie Gruntów i Badań) dla nieruchomości nabytej na Cyprze o wartości co najmniej 300 000€ i potwierdzić płatności za co najmniej 200 000€;
  2. Wykazać, że mają do swojej dyspozycji minimalny roczny dochód w wysokości 30 000€ przeniesiony z zagranicy -przychody te mogą obejmować wynagrodzenia z pracy, emerytury, dywidendy z akcji, stałe depozyty, czynsze itp. (w celu obliczenia całkowitej kwoty rocznego dochodu można również uwzględnić dochód współmałżonka; wymagana kwota wzrasta o 5 000 € dla każdego dziecka pozostającego na utrzymaniu i współmałżonka oraz 8 000 € dla każdego zależnego rodzica lub teścia)
  3. Przesłać pismo od Cypryjskiej Instytucji Finansowej potwierdzające o zdeponowaniu w banku międzynarodowym kwotę minimalną 30 000 €, która zostanie zablokowana na koncie na 3 kolejne lata – kwota ta powinna pochodzić z zagranicy.
  4. Złożyć zaświadczenie o niekaralności wydane przez władze swojego kraju pochodzenia.
  5. Przesłać oświadczenie potwierdzające, że nie będą pracować ani nie będą angażować się w żadną formę działalności na Cyprze.
  6. Odwiedzać Cypr co najmniej raz na dwa lata.

Jeżeli powyższe kryteria zostaną spełnione, wniosek wtedy zostanie rozpatrzony przez Ministra Spraw Wewnętrznych, a pozwolenie zostanie wydane w ciągu 2 miesięcy.

Więcej informacji uzyskacie kontaktując się z biurem nieruchomości (rozmowa po polsku): (+357) 97 616 676

Skomentuj