Kto ma płacić za archeologów?

Dlaczego to mieszkańcy miasta mają płacić za prace archeologiczne?

Dyrektor komisji kanalizacyjnej w Larnace powiedział, że rząd powinien pokryć dodatkowe koszty poniesione podczas prac nad kanalizacją w Larnace, po tym, jak podczas wykopalisk odkryto skarbnicę antyków od czasów rzymskich po osmańskie.

Początkowy koszt projektu oszacowano na 7 mln euro, jednak kwota ta wzrosła do 17 mln euro, biorąc pod uwagę koszt starożytnych znalezisk.

Dyrektor Larnaca Sewerage Board (SAL) Angelos Hadjicharalambous powiedział, że zabytki zidentyfikowane podczas prac kanalizacji w Larnace są skarbem narodowym i państwo powinno pokryć dodatkowe koszty w wysokości dziesięciu milionów euro.

Według wstępnej oceny, Zarząd Kanalizacji w Larnace zostanie wezwany do poniesienia dodatkowego kosztu w wysokości dziesięciu milionów euro, właśnie ze względu na zabytki znalezione w okolicy i opóźnienia w realizacji prac. 
Początkowo kontrakt był szacowany na około 7 milionów euro, ale przy dodatkowym koszcie w wysokości 10 milionów euro ostatecznie wyniesie około 17 milionów euro – powiedział w rozmowie z CNA.

Hadjicharalambous zaznaczył, że SAL przeprowadzi badania archeologiczne na obszarze, na którym realizowany będzie projekt kanalizacji, czyli Chrysopolitissa, co jest ostatnią częścią jednego kontraktu. Po tym nastąpi kolejny kontrakt, na którym zostaną umieszczone studnie i rury kanalizacji i deszczówki

Znalezione na tym obszarze Larnaki różnego rodzaju grobowce i inne antyki pochodzące z różnych epok, od rzymskiego do osmańskiego. Wszystko, co dotyczy antyków znalezionych w różnych obszarach Larnaki dzięki pracom, które zostały wykonane i są wykonywane dla systemu kanalizacyjnego, jest w 100% obsługiwane przez Departament Zabytków – wyjaśnił.

Prawdopodobnie odbędzie się spotkanie w kwestii sposobu finansowania prac pomiędzy prezesem SAL, burmistrzem Larnaki Andreasem Vyrasem oraz właściwymi ministerstwami.

Niestety, praktycznie każde prace budowlane na Cyprze związane są z pracą dla archeologów…

A ona nie jest przecież bezpłatna.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading