Krytykują Cypr w Unii Europejskiej

Pomimo tego, że korzysta z przywilejów unijnych w tym z pieniędzy, Cypr Północny krytykuje przyjęcie Cypru do wspólnoty

Strona Turków cypryjskich ostro skrytykowała wprowadzenie Cypru do UE, nazywając to „niesprawiedliwym i historycznym błędem”.

Według oświadczenia „ministerstwa spraw zagranicznych”, „UE jest jedyną osobą odpowiedzialną za utrzymujący się impas na wyspie”.

Mija 20 lat od niesprawiedliwości i historycznego błędu popełnionego przez UE wobec Turków cypryjskich”, dodając, że strona Greków cypryjskich „nielegalnie i jednostronnie stała się pełnoprawnym członkiem UE.

Stwierdzili, że UE jest „jedyną odpowiedzialną za trwający impas na wyspie”, ponieważ bezwarunkowo przyjęła Republikę Cypryjską jako pełnoprawnego członka „z naruszeniem jej własnych podstawowych zasad i wartości, a także traktatów międzynarodowych, pomimo fakt, że referenda przeprowadzone jednocześnie i oddzielnie na północy i południu w dniu 24 kwietnia 2004 r. potwierdziły, że na Cyprze istnieją dwa odrębne narody i dwa państwa posiadające prawo do samostanowienia”.

W istocie wypowiedzi przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, które w ostatnich dniach znalazły odzwierciedlenie w prasie, pokazują, że urzędnicy unijni nawet nie czują potrzeby zaprzestania publicznego prezentowania swojej stronniczej postawy, wspierającej maksymalistyczne stanowisko Greków cypryjskich w sprawie Cypru, ze śmiałością ignorowania narodu Turków cypryjskich

„Dlatego twierdzenie UE, że popiera rozwiązanie na wyspie, jest po prostu przejawem jej nieszczerości” – dodał.

„Aby zapewnić trwały pokój i stabilność na wyspie oraz we wschodnim regionie Morza Śródziemnego, nieuniknione jest, aby UE wzięła odpowiedzialność za błąd, który popełniła 20 lat temu i uznała nieodłączną suwerenną równość i równy status międzynarodowy Turków cypryjskich , akceptując wolną wolę Turków cypryjskich w świetle obecnej rzeczywistości” – podsumowano.

Ponieważ Republika Cypryjska jest członkiem UE, obecnie Turcy cypryjscy korzystają również z praw obywateli UE.

Wspólnota przekazuje także na północ olbrzymie środki finansowe na infrastrukturę czy renowację zabytków.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading