fbpx

Kremacja na Cyprze? Krematoriów niestety brak.

Na Cyprze kremacja jest prawnie dozwolona. Niestety takiemu sposobowi pochówku od lat sprzeciwia się cypryjski Kościół. Nie ma w związku z tym żadnego licencjonowanego krematorium.

Każdy mieszkaniec wyspy, który chciałby aby jego ciało po śmierci zostało skremowane naraża swoją rodzinę na olbrzymie koszty. Ciała transportowane są do innych krajów, spopielane i w urnach wracają na wyspę. Koszt takiego pochówku to około 5000€.

Minister spraw wewnętrznych Nikos Nouris, odpowiadając na pytanie parlamentarne George’a Perdikisa, powiedział, że do tej pory nie złożono żadnego wniosku o zezwolenie na prowadzenie spalarni. Związane jest to prawdopodobnie z bardzo wysokimi kosztami budowy i utrzymania takiego obiektu, co przy sprzeciwie cypryjskiego Kościoła, jest po prostu nieopłacalne.

Ze stwierdzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych kategorycznie nie zgadza się Solos Melas – jeden z właścicieli licencjonowanego domu pogrzebowego. Poproszony przez Offsite o skomentowanie powyższego, stwierdził kategorycznie, że są osoby zainteresowane uzyskaniem licencji na prowadzenie spalarni na Cyprze , jednak to prawo stwarza problemy, a nie ma wniosków o pozwolenia. Jego zdaniem istnieją poważne kwestie prawne, zarówno proceduralne, jak i techniczne, które zniechęcają osoby chcące wystąpić o budowę spalarni. Kategorycznie twierdzi, że prawo wymaga nowelizacji i dostosowania do realiów.

Jak sami doskonale wiecie, Kościół ma wiele do powiedzenia na wyspie. Są jednak tysiące ludzie, którzy nie są członkami tutejszego Kościoła i opłacili już z góry usługę wykonania takiego pogrzebu.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!