Klondike dla złodziei! Najsłynniejsze kradzieże w kasynach na Cyprze

Mówiąc „Cypr” mamy na myśli wyspę położoną na wschodzie Morza Śródziemnego. Ten teren jest zajmowany przez dwa państwa. Jednym z nich jest Republika Cypryjska, a więc członek Unii Europejskiej ulokowany na południu wyspy. 

Powierzchnia całkowita republiki to 9251 kilometrów kwadratowych i jest ona zamieszkana przez przeszło 1,2 miliona ludzi. Na miejscu posługujemy się waluta Euro, gdyż Cypr jest członkiem Unii Europejskiej.

Natomiast około 36 procent terytorium tej wyspy zajmuje nieuznawana przez większość krajów na świecie Turecka Republika Cypru Północnego. Co prawda ma ona swój rząd, parlament, hymn, konstytucję, jednak wskutek historycznych zawiłości w pełni jest uznawana tylko przez Turcję. Natomiast Unia Europejska określa ten teren mianem „Republiki Cypru pod turecką okupacją”. 

Rokrocznie wyspę Cypr odwiedzają miliony turystów spragnionych pięknych widoków, świetnej pogody i wspaniałych plaż. Każdy, kto tutaj przybędzie, z pewnością będzie chciał zobaczyć liczne atrakcje, do których należy zaliczyć: 

  • Cape Greco
  • Famagusta
  • Plaża Nissi Beach
  • Kyrenia
  • Salt Lake w Larnace
  • Alsancak
  • Skała Afrodyty
  • Góry Troodos

To rzecz jasna tylko wierzchołek góry lodowej, bowiem urokliwych miejsc godnych zobaczenia na Cyprze jest znacznie więcej. Warto też wiedzieć, że to miejsce słynie z wielu rozrywek. 

Pełno tutaj choćby imprez artystycznych, o czym możemy szerzej przeczytać w przewodniku turystycznym po wyspie Afrodyty Cyprinfo.pl: „We wszystkich większych miastach działają teatry wystawiające klasyczne i nowoczesne sztuki po grecku i angielsku, a także spektakle baletowe i operowe. Największym uznaniem cieszy się Teatr Miejski w Nikozji. Przedstawienia klasycznego dramatu greckiego, spektakle operowe, koncerty muzyki klasycznej i rockowej, a także widowiska typu światło i dźwięk są często organizowane w zabytkowej scenerii: starożytnych teatrach w Kourionie i Pafos, fortach weneckich w Larnace, Limassol i Pafos”.

Cypr, a kasyna

Cypr zakochany jest w piłce nożnej, więc jeśli lubimy tę dyscyplinę, z ogromną łatwością możemy natrafić na stadiony, czy boiska, gdzie da się zagrać lub obejrzeć mecz tutejszych drużyn sportowych. Nie brakuje lokali rozrywkowych, jak choćby kluby taneczne, puby, drink-bary, kąpieliska. 

Republika Cypryjska, a przede wszystkim Cypr Północny słyną także z kasyn. Większość placówek stacjonarnych, jak również firm oferujących usługi online (na ich temat można przeczytać tutaj: https://top.kasynos.online/) ulokowane są w Kyrenii, ale nie brakuje ich również w Nikozji i Famaguście. To oczywiście ogrom atrakcji dla fanów tego typu rozrywki, jednak nie brakuje też zagrożeń. Kradzież w kasynach zdarza się na Cyprze nader często. Poniżej przytoczymy krótkie historie, gdzie doszło do przestępstw na tle rabunkowym. 

Kradzież zuchwała z bronią w ręku

O jednym z takich zdarzeń informuje portal ru.famagusta.news. Jak podają, na początku styczna 2022 roku prowadzone było śledztwo w sprawie napadu z bronią w ręku, do którego doszło na posesji kasyna w prowincji Larnaka. Jak wyglądało całe zajście? Otóż około godzony 5 rano dwóch zamaskowanych i ubranych na czarno mężczyzn wkroczyło do kasyna i grożąc bronią (posiadali co najmniej dwie sztuki) zażądali wydania wszystkich pieniędzy dostępnych w lokalu. Co ciekawe, ta kradzież rozbójnicza zakończyła się ucieczką pieszo. Na miejsce wezwana została policja, która przystąpiła do śledztwa, celem którego było ustalenie sprawców i miejsca ich pobytu. 

To oczywiście niejedyne takie zdarzenie. Otóż w połowie 2018 roku w dzielnicy Limassol doszło do kolejnego takiego incydentu. Tym razem łupem sprawców padły niemałe pieniądze. W tamtejszym kasynie 68-latkowi skradziono portfel z 9 tysiącami euro w środku. 


Dziś równowartość tej straty to prawie 39 tysięcy złotych! Na szczęście w tym przypadku sprawców szybko udało się ustalić. Portfel skradło bułgarskie małżeństwo. Podczas przeszukania pokoju hotelowego 34-latków znaleziono ponad 8 tysięcy euro. Jak czytamy w serwisie rumedia24.com, kobieta przyznała, że portfel wyrzuciła w toalecie kasyna. Jednocześnie zaprzeczyła, żeby było tam aż 9 tysięcy euro. Z kolei mężczyzna w momencie ujęcia nie przyznawał się do tego przestępstwa. Według policji, para już wcześniej miała problemy z prawem. 

Kradzież z włamaniem i… siekierą w ręku

Kolejna zuchwała kradzież miała miejsce całkiem dawno, bo 12 lat temu. Złodziej włamał się do kasyna w Limassol, gdzie groził pracownikom siekierą do mięsa, by ostatecznie zmusić ich do oddania 10 tysięcy euro. 

Warto jeszcze wspomnieć historię z bieżącego roku. W Kyrenii skradziono aż 101 tysięcy dolarów. Jednak tym razem nie było to klasyczne włamanie, a permanentne oszustwo, do którego dochodziło od połowy 2022 roku. Otóż dwóch pracowników kasyna zawyżyło cenę towarów zakupionych od firmy reklamowej fałszując 228 różnorakich transakcji. Ostatecznie obaj zostali zatrzymani. Podejrzewana o pomoc w procederze jest również 39-letnia kobieta. Dochodzenie w tej sprawie trwa. 


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading