Kradzież „na operację”

Kiedyś była popularna metoda „na wnuczka”, na Cyprze słychać już o nowej „na operację”

Pomysłowość złodziei nie zna granic. Po intensywnej kampanii informacyjnej coraz rzadziej słychać o kradzieżach i wymuszeniach metodą „na wnuczka”, częściej mówi się natomiast o wyłudzaniu numerów kart bankowych czy fikcyjnych połączeń z banków.

Złodzieje wpadli na nowy pomysł – nazwijmy go „na zabieg chirurgiczny”


Na Cyprze potwierdzono już trzy przypadki tego typu wyłudzenia. Poinformujcie rodzinę – do Was także ktoś może próbować się dodzwonić w tej sprawie.


Około 10:00 rano pewna kobieta odebrała telefon od mężczyzny, który twierdził, że jest chirurgiem ortopedą w szpitalu ogólnym. Dzwoniący powiedział kobiecie, że jej krewny musi być pilnie operowany po wypadku i że musi za to zapłacić.

69. latka wyciągnęła 7000 euro ze swojego konta bankowego. Zgodnie z instrukcjami, które mężczyzna przekazał jej przez telefon, udała się na umówione miejsce spotkania w Nikozji i przekazała gotówkę kobiecie. Według opisu ofiary oszustwa, kobieta, której przekazała pieniądze, była umiarkowanej budowy ciała, kruczoczarnymi włosami i miała około 40 lat.

Sprawcy dzwonią do ludzi, zwykle starszych, i fałszywie twierdzą, że jakiś ich krewny ma nagły wypadek i wymaga operacji. Następnie proszą potencjalną ofiarę o zapłacenie dużej kwoty gotówką.

Policja ostrzega abyście uważali na takie oszustwa, a jeśli ktoś otrzyma podejrzany telefon, powinien natychmiast zgłosić to na najbliższy posterunek policji lub skontaktować się z Infolinią Obywateli pod numerem 1460.

Nie dajcie się nabrać!


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading