fbpx

Kozy na znanej cypryjskiej plaży

Jedna z najpiękniejszych plaż otoczona białymi skałami nie była w przeszłości tak bardzo popularna wśród turystów jak to jest w czasach dzisiejszych. Kilkadziesiąt lat temu służyła głównie kozom.

Kiedyś znana była jako Kalymnos i ta nazwa, zamiast Governor’s Beach jest nadal używana przez niektórych mieszkańców jej okolic. Nazwa wzięła się z olbrzymiej ilości gąbek morskich po które przypływali Grecy.

Jak twierdzi strona Κυπριακός Χρονογράφος okolicznym wieśniakom nie przeszkadzali przybyli turyści – przeprowadzali kozy pomiędzy nimi aby te mogły schłodzić się w morzu. Gwałtowny rozwój turystyki w tamtym rejonie rozpoczął się około 1954 roku kiedy to zaczęły powstawać małe sklepiki i stragany oferujące turystom zimne napoje i przekąski.

zdjęcie ze strony
Κυπριακός Χρονογράφος

A skąd nowa nazwa plaży? W okresie rządów brytyjskich w tamtych rejonach swoją siedzibę miał gubernator wyspy. Po odzyskaniu przez Cypr niepodległości z jego rezydencji korzystał także Makarios III. Był on jednak jedynym prezydentem Cypru, który mieszkał w tamtym rejonie. Po jego śmierci została zamknięta.

Tekst powstał na podstawie artykułu zamieszczonego na stronie  
Κυπριακός Χρονογράφος.

Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!