fbpx

Lecicie do Polski? Zmieniły się przepisy ruchu drogowego!

Od dziś obowiązują przepisy dotyczące obowiązkowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Od dziś wszyscy kierowcy muszą przestrzegać nowych zasad związanych z tak zwaną jazdą na suwak i tworzeniem korytarzy życia.

Zgodnie z ustawą, razie zwiększenia natężenia ruchu utrudniającego przejazd pojazdów uprzywilejowanych, szczególnie ratowniczych, kierujący poruszający się drogą z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku mają obowiązek zjechać odpowiednio jak najbliżej lewej i prawej krawędzi jezdni. Z kolei na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku, poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu będzie obowiązany do usunięcia się z drogi pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa, a poruszający się pasami sąsiednimi będą obowiązani do usunięcia się z drogi pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi swoich pasów.

Druga ważna zmiana dotyczy wpuszczania przed siebie kierowcy, któremu kończy się pas jezdni. Jeśli zwężenie lub zamknięcie jezdni dotyczy więcej niż jednego pasa kierowca wpuszcza po jednym aucie z każdego zanikającego pasa. Nazywane jest to zasadą zamka błyskawicznego lub suwaka.

Policjanci zapowiadają przez pewien czas pouczenia – musicie jednak wiedzieć, że niestosowanie się do nowych przepisów grozi mandatem w wysokości 500 zł.

Przypominamy, że identyczne przepisy obowiązują także na Cyprze


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!