Zdaniem mieszkańców Cypru, za łapówkę można załatwić wszystko.
Zjawisko korupcji na Cyprze jest powszechne i wykazuje tendencję wzrostową, jak wynika z opinii obywateli zarejestrowanych w badaniu Eurobarometr Komisji.
64% respondentów uważa, że korupcja na Cyprze wzrosła w ciągu ostatnich trzech lat, a 91% uważa, że problem korupcji jest powszechny.
Łapówki/datki i nadużycie władzy do celów osobistych są znacznie bardziej prawdopodobne w przypadku partii politycznych – według 56% ankietowanych, o 53% częściej w systemach opieki zdrowotnej i 45% w przypadku wydawania urzędnikom pozwoleń na budowę.
Mniejszy jest odsetek (21%) osób, które uważają, że przekupstwo jest powszechne w instytucjach zabezpieczenia społecznego i opieki społecznej.
Według Eurobarometru dla 86% respondentów korupcja występuje w krajowych instytucjach Cypru, a u 84% w lokalnych lub regionalnych instytucjach publicznych w kraju.
Większość respondentów uważa przekupstwo w formie przysługi, prezentu lub pieniędzy w służbie publicznej za niedopuszczalne.
Jednak w stosunku do badania Eurobarometru z 2023 r. wzrasta odsetek tych, którzy uznają za dopuszczalne skorzystanie z jakiejś formy łapówki.
Jednocześnie w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 10% respondentów cypryjskich stwierdziło, że doświadczyło lub było świadkiem przypadku korupcji, w porównaniu do 90%, które nie doświadczyły korupcji.
Co więcej, 18% osobiście zna osobę, która została lub została przekupiona, w porównaniu do 81%.
W kontekście możliwych powodów, dla których ktoś może nie zgłosić sprawy o korupcję, na pierwszym miejscu znajduje się bezkarność, gdyż dla 43% respondentów zgłaszanie byłoby bezcelowe, gdyż osoby odpowiedzialne nie zostaną ukarane.
36% uważa, że nie ma ochrony dla osób zgłaszających korupcję, a 35% twierdzi, że trudno ją udowodnić.
Jeśli chodzi o instytucję, której ich zdaniem można bardziej zaufać w przypadku sprawy o korupcję, 45% respondentów cypryjskich odpowiedziało że policji. Na drugim miejscu plasuje się specjalna agencja antykorupcyjna (23%) oraz media i dziennikarze (20%).
Zdaniem 84% respondentów zbyt bliskie powiązania biznesu z polityką prowadzą do korupcji, zaś dla 79% przypadków korupcji na wysokim szczeblu nie są dostatecznie ścigane.
Eurobarometr bada także postrzeganie przedsiębiorstw na Cyprze w kontekście korupcji: 61% respondentów stwierdziło, że w ciągu ostatnich trzech lat ich przedsiębiorstwu nie udało się wygrać przetargu publicznego z powodu korupcji.
96% cypryjskich przedsiębiorstw, które odpowiedziały na ankietę, uważa, że problem korupcji jest powszechny w kraju, podczas gdy tylko 8% odpowiedziało, że wzięło co najmniej jedną łapówkę, aby uzyskać pozwolenia, takie jak pozwolenia na budowę, pozwolenia na prowadzenie działalności, pozwolenia środowiskowe itp.
Według firm, z którymi przeprowadzono wywiady, najbardziej rozpowszechnionymi praktykami na Cyprze jest finansowanie partii politycznych w zamian za zawieranie kontraktów publicznych lub wywieranie wpływu na kształtowanie polityki (50%).
Na drugim miejscu znajduje się korzystne traktowanie znajomych i/lub członków rodziny w instytucjach publicznych – 40% oraz przychylne traktowanie przyjaciół i/lub członków rodziny w działalności gospodarczej – 37%.
Zapytani o sposoby radzenia sobie z korupcją na Cyprze, 58% przedsiębiorstw uważa, że można tego dokonać za pomocą odpowiednich kar dla osób i firm zaangażowanych w przypadki korupcji.
Ponadto według 86% respondentów firmy i osoby fizyczne przyłapane na przekupywaniu urzędnika wyższego szczebla nie są odpowiednio karane, a w przypadku 84% obowiązujące środki nie są stosowane w sposób bezstronny i pozbawiony ukrytych motywów.
Eurobarometr bada także problemy pojawiające się w działalności gospodarczej na Cyprze, przy czym większość (76%) uważa, że korupcja zakłóca między innymi niewystarczającą infrastrukturę w kraju.
Badania Eurobarometru przeprowadzono w okresie od lutego do marca 2024 r. i kwietnia 2024 r. i objęły łącznie 710 wywiadów wśród obywateli Cypru i cypryjskich przedsiębiorców.
Zostaw swój komentarz: