fbpx

To ciało i krew Chrystusa, nie zarazisz się – powiedział prawosławny ksiądz

Kościoły na całym świecie ograniczają możliwość zakażenia koronawirusem między innymi poprzez podawanie hostii zamiast bezpośrednio do ust na dłonie wiernych, tymczasem ojciec Paraskevas Papamichael powiedział we wtorek Sigma TV:

Jeśli rzeczywiście jest to ciało i krew Jezusa Chrystusa, to nie ma problemu. Czy ciało i krew Jezusa mogą być nosicielami drobnoustrojów i chorób?

Chrześcijańscy prawosławni biorą Komunię Świętą, która jest ciepłym słodkim czerwonym winem z łyżki. Kapłan używa tej samej łyżki dla wszystkich.

Tego typu stwierdzenie może bardzo zaszkodzić opanowaniu choroby na Cyprze. Na nic zdadzą się wprowadzone przez rząd ograniczenia ilości osób w pomieszczeniach zamkniętych dotyczące także kościołów i miejsc kultu, skoro księża z taką lekkością podchodzą do tego problemu.

Podczas telewizyjne rozmowy, ojciec Paraskevas Papamichael lekceważył także rządowy zakaz, twierdząc, że przecież teraz wierni uczestniczą w mszach zaledwie przez godzinę w tygodniu i nic nie może się wtedy stać.

Odmówił komentarza w sprawie relacji jednego ze świadków, który widział osoby w podeszłym wieku w kościele Ayios Loucas w Kolossi jak kolejno całują znajdującą się tam ikonę.

Dziś odbył się także Święty Synod, czyli zebranie najważniejszych duchownych kościoła prawosławnego na Cyprze. Potwierdził on słowa Paraskevasa Papamichaela i uznał, że “skoro wierzymy, że komunia to ciało i krew Chrystusa nie może ona przenosić koronawirusa a osoby, które tak uważają bluźnią”.
Podczas komunikatu dodano także, że nie zostaną w żaden sposób ograniczone nabożeństwa, nikt z kościołów nie będzie wypraszany jeśli ilość wiernych przekroczy 75. osób. Wezwano również wiernych do “modlitwy do Boga w tych trudnych czasach”.
Wezwano także wiernych do chodzenia do kościołów nie tylko w niedziele, ale także w środy lub piątki tak aby ograniczyć ilość osób podczas niedzielnych mszy. Prezydent Nicos Anastasiades poinformował, że skontaktował się z arcybiskupem Chrysostomosem i zdecydowano o transmisji niedzielnych mszy w publicznej telewizji tak aby osoby starsze nie musiały uczestniczyć osobiście w nabożeństwach.

Przy takim podejściu Kościoła, Cypr będzie prawdopodobnie jeszcze długo walczył z chorobą.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!