fbpx

Koronawirus dotarł na Cypr

Wśród 42 próbek przebadanych dziś na obecność koronawirusa dwie pokazały wynik dodatni – poinformował na specjalnej konferencji prasowej minister zdrowia Constantinos Ioannou.

Pierwszym chorym jest 25. letni mieszkaniec Limassol, który 26 lutego został skierowany na kwarantannę domową po przylocie z Mediolanu. Próbki do badań pobrano 5 marca tuz po tym jak zaczął odczuwać symptomy grypopodobne.

Drugi chory to 64. letni pracownik służby zdrowia z Nikozji, który przyleciał na wyspę z Wielkiej Brytanii 3 marca i wrócił do pracy – miał kontakt z pacjentami. Dopiero 8 marca zgłosił się do lekarzy w związku z objawami chorobowymi. W związku z tym, iż przyleciał z kraju, który nie jest na liście potencjalnych zagrożeń nie został przebadany na lotnisku.

Minister zdrowia podkreślił, że nie ma problemu z ustaleniem potencjalnych osób z którymi miał kontakt 25. latek z Limassol, jednak w przypadku chorego 64. latka są pewne komplikacje z ustaleniem listy osób z którymi mężczyzna miał kontakt – będąc zainfekowanym wirusem, przez 5 dni poruszał się po obszarach publicznie dostępnych i mógł w ten sposób zarazić wiele osób.

Przypominamy, że jeżeli podejrzewacie u siebie chorobę powinniście skontaktować się jak najszybciej po dodatkowe informacje z numerem 1420 (w Polsce 800 190 590) i poddać się odpowiednim badaniom na obecność wirusa.

AKTUALIZACJA:
Jak informują media 64. latek to lekarz chirurg. Ministerstwo zdrowia, wraz z policją sprawdzają wszystkie możliwe osoby z którymi mógł on mieć kontakt. Sprawdzana jest rodzina, znajomi a także wszystkie osoby w szpitalu – zarówno jego pacjenci jak wszystkie inne osoby z którymi mógł mieć kontakt.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!