fbpx

Kopia flagi znajdzie się we wszystkich cypryjskich szkołach

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Ambasador Grecji na Cyprze wręczył ministrowi edukacji kopię flagi cypryjskich bojowników rewolucji 1821 r

Theocharis Lalakos przekazał w poniedziałek Prodromosowi Prodromou kopię flagi używanej przez Cypryjczyków, którzy walczyli w rewolucji greckiej 1821 r. o niezależność od panowania osmańskiego.


Kopie flagi zostaną przekazane wszystkim szkołom, jako symbol znaczenia 200. rocznicy powstania greckiego. Służyłby również jako przypomnienie, „jak blisko Cypru jest los pozostałej części hellenizmu”


Przypomnijmy, że w powstaniu 1821 roku męczeńską śmierć poniósł arcybiskup Kyprianosa oraz setki prałatów i hierarchów, którzy zostali zamordowani przez Turków na Cyprze. W greckich walkach uczestniczyło także wielu Cypryjczyków – świadczy o tym honorowa kolumna w Messolonghi – dowiadujemy się o tym ze wspomnień generała Makrygiannisa, który opowiada o dzielnym cypryjskim wojowniku

Lalakos powiedział, że flaga cypryjskich bojowników jest stałym przypomnieniem jedności narodu greckiego w toczonych przez niego walkach oraz braterskich więzi łączących grecki i cypryjski hellenizm. Ambasador pogratulował ministrowi edukacji i rządowi inicjatywy wykorzystania sztandaru jako inspiracji dla cypryjskich uczniów.


foto: PIO


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!