Kopalnie w Kalavasos

Znajdująca się pomiędzy prowincjami Limassol i Larnaka, na zachodnim brzegu rzeki Vasilikos, granicząca z Mari, Tochni i Zygi wieś Kalavasos, skrywa niezwykły skarb, który znacząco wpłynął na gospodarkę wyspy. Nazwa miejscowości pochodzi od starożytnego słowa „Vassa”, które oznacza zalesioną Zieloną Dolinę.


Na wjeździe do Kalavasos, w parku nad rzeką, natrafimy na słynny pociąg, który dumnie prezentuje się na tle odrestaurowanej części wioski. Atrakcja ta zabierze Cię do czasów wydobycia miedzi i rozkwitu handlu na Cyprze.

Zaledwie 6 km dalej, jadąc drogą na północ od wsi, w stronę wodnej zapory, po prawej i lewej stronie ulicy, znajdują się kopalnie, które podczas swojej eksploracji oferowały pracę dla ludności rolniczej z pobliskich wiosek. Jak ujawniają badania archeologiczne, należy również zaznaczyć, że kopalnie były eksplorowane już podczas starożytności.

Dziś są one zamknięte i opuszczone, ale zarząd gminy pracuje nad zdobyciem funduszy na prace konserwacyjne, tak aby udostępnić je zwiedzającym.

Badania archeologiczne wykazały, ze na terenie kopalni zachodzi proces powstawania metalu. Potwierdza to istnienie rdzy, która z łatwością można dostrzec na tym terenie. Badania potwierdzają również, że kopalnie działały na drewno opałowe z lasu i był obsługiwane przez niewolników.

Na obszarze górniczym Kalavasos, znajdowało się w sumie 5 kopalni, znane jako Platies, Petra, Mavri Sykia, Lantaria i Mavridia. Metal z kopalni był transportowany pociągiem do portu Vasiliko, następnie przetwarzany w fabryce, po czym wysyłany na eksport statkiem. Stosy rdzy i innych resztek metali w rejonie Kalavasos są dowodem wyjątkowej działalności górniczej w okresie starożytności, za sprawą Fenicjan a później Rzymian.
Pod koniec lat dwudziestych XX wieku, obszar Kalavasos budził wielkie zainteresowanie firm górniczych. Firma Pyrites Mining, która badała ten teren, natrafiła na minerały żelaza – piryty, które okazały się nieprzydatne ekonomicznie. Dlatego w 1932 roku zawieszono pozwolenie na wydobycie.

Ponowne badania rozpoczęły się w 1935 roku, przez grecką firmę produkującą produkty chemiczne i nawozy. Wyniki były bardzo zachęcające, dzięki czemu teren został przekształcony w duży ośrodek górniczy.
Całkowita ilość zapasów złóż w rejonie Kalavasos została obliczona na około 8,5 miliona ton. Produkcja metali rozpoczęła się w 1937 i zakończyła w 1979 roku. Z tego obszaru wydobyto około 5,5 miliona ton metalu, a eksport metalu z tego regionu przekroczył 9 milionów ton.

Połączenie spokojnego życia na wsi w zielonym krajobrazie, z dala od zgiełku miasta sprawia, że ​​Kalavasos jest idealnym miejscem na spacer oraz atrakcją dla poszukiwaczy skarbów.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading