Jeśli napisali „Halloumi Lounza Sandwich” to tak ma być!
Rząd postanowił sprawdzić czy faktycznie uwielbiana przez wszystkich pita z halloumi zawiera ten ser. Praktycznie do wszystkich cypryjskich restauracji i hoteli zostały skierowane kontrole.
Są już ich pierwsze efekty. Jak na razie w kilkunastu miejscach stwierdzono, że pomimo tego, że oferują one w sprzedaży dania z serem halloumi (kanapki, sałatki czy z grilla) tego sera wcale tam nie ma! Zamiast niego znaleziono podróbki, które udają cypryjski ser.
[dropcap]N[/dropcap]ależy pamiętać, że „ΧΑΛΛΟΥΜΙ” (HALLOUMI)/„HELLIM” jest serem zarejestrowanym i aby używać tej nazwy ser musi spełniać określone wymagania prawne. Co więc odróżnia prawdziwe halloumi od podróbek? Istnieją dwa rodzaje prawdziwego sera halloumi – świeży i dojrzały.
- świeży ser halloumi wyrabia się z sera serwatkowego powstającego w wyniku zaprawiania mleka podpuszczką. Ser jest gotowany i formowany w charakterystyczny kształt.
- dojrzały ser Halloumi wyrabia się z sera serwatkowego powstającego w wyniku zaprawiania mleka podpuszczką. Ser jest gotowany i formowany w charakterystyczny kształt, a następnie przez co najmniej 40 dni dojrzewa w słonej serwatce.
[dropcap]I[/dropcap]lość zastosowanego mleka owczego lub koziego lub ich mieszaniny zawsze musi być większa niż ilość mleka krowiego. Innymi słowy, jeżeli mleko krowie jest stosowane jako dodatek do mleka owczego lub koziego lub ich mieszaniny, to ilość mleka krowiego w serze halloumi nie może być większa niż ilość mleka owczego lub koziego lub ich mieszaniny(nie można stosować mleka zagęszczonego; stosowane mleko nie może też zawierać żadnego z poniższych składników: mleka w proszku, mleka zagęszczonego, soli kazeinowych, barwników, konserwantów lub innych dodatków; nie może też zawierać antybiotyków, pestycydów ani innych szkodliwych substancji).
[dropcap]N[/dropcap]iestety coraz częściej zamiast oryginalnego halloumi sprzedawane są jego tańsze podróbki z mleka owczego. Producenci są jednak bardzo ostrożni i nie używają zastrzeżonej nazwy – możemy kupić na przykład „ser cypryjski”. W przypadku restauracji jednak, jeśli używają one w swoich ofertach i menu określenia „halloumi” powinny sprzedawać oryginalny ser a nie stosować jego tańsze zamienniki. Przypadków złamania tej zasady jest tak dużo, że służby kontrolne postanowiły sprawy kar kierować do sądu aby ten wyznaczając wysokość kar wziął pod uwagę średni obrót firmy.
Naszym zdaniem kilkadziesiąt tawern i restauracji zniknie z mapy Cypru. Cena oryginalnego sera halloumi jest około 5 razy wyższa niż jego zamienników.
Zostaw swój komentarz: