fbpx

Koniec złotych paszportów

Poseł partii Akel Christakis Giovanis, zrezygnował swego ze stanowiska po tym, jak Al Jazeera opublikowała film, w którym to poseł zagrał jedną z głównych ról. Na filmie widać jak skorumpowani urzędnicy cypryjscy ułatwiają zakup paszportu obywatelowi Chin z przeszłością kryminalną.

W kolejnej pierwszoplanowej roli wspomnianej produkcji udział wziął prezydent Izby Reprezentantów, Demetris Syllouris, który zrezygnował z pełnienia swych obowiązków do następnego poniedziałku, by dać Prokuratorowi Generalnemu szansę na przeprowadzenie śledztwa w tej kontrowersyjnej sprawie. 

Szef Parlamentu uważa że film był zainscenizowany i fragmentaryczny, zapewniając jednocześnie o swej niewinności.

Również Giovanis powiedział, że wideo, nagrane przez tajnych reporterów Al Jazeery, z udziałem prezydenta Izby Reprezentantów Demetrisa Syllourisa, zostało wyreżyserowane i miało zaszkodzić Cyprowi i programowi inwestycyjnemu.

Tymczasem Rząd podał dziś, że rezygnuje z wydawania obywatelstwa przez program inwestycyjny w obecnej formie od 1 listopada. Dotychczas, aby zdobyć obywatelstwo Cypru wystarczyło zainwestować co najmniej 2 mln euro w kraju oraz spełnić szereg innych wymogów formalnych, choć kryteria te nie zawsze były przestrzegane.

Rosyjska agencja Interfax, powołując się na doniesienia cypryjskich mediów, przekazała, że w latach 2017-2019 władze kraju uhonorowały “złotymi paszportami” 1,4 tysięcy “zamożnych obcokrajowców, którzy zgodzili się zainwestować w gospodarkę kraju”. We wrześniu cypryjskie media informowały, że “złote paszporty” otrzymało 34 Rosjan, którzy zostali obywatelami Cypru w zamian za inwestycje w latach 2008-2012. Do 2019 roku Rosjanie zawarli na Cyprze prawie 3 tysiące transakcji kupna i sprzedaży, wyprzedzając pod tym względem inne kraje UE – podała Interfax.

Decyzja ta została podjęta w następstwie potępiającego raportu Al Jazeery, którego tajni dziennikarze sfilmowali prezydenta Izby Reprezentantów Demetrisa Syllourisa i posła Akela Christakisa Giovanisa, którzy byli gotowi pomóc chińskiemu biznesmenowi z przeszłością kryminalną w uzyskaniu cypryjskiego paszportu.

Na wyniki śledztwa poczekamy kilka dni. 


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!