Koniec zapomnianych mandatów

Lada dzień Cypr dołączy do unijnego systemu wymiany informacji o mandatach i wykroczeniach drogowych

Mylą się zapewne ci, którzy jeżdżą po krajach Unii Europejskiej na wakacjach lub w podróży służbowej i myślą, że jeśli popełnią wykroczenie drogowe, to nie zostaną wykryci, bo mandaty za wykroczenia drogowe przepadną.

Nowa Dyrektywa (Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej), która została przedłożona w cypryjskim parlamencie w sprawie „transgranicznej wymiany informacji oraz egzekwowania przepisów ruchu drogowego”, reguluje powyższe kwestie, zgodnie z którymi kary pieniężne pozwolą znaleźć sprawców lub osoby uczestniczące w wypadkach.

Cypr także ma podobny problem z tysiącami zapomnianych i niezapłaconych mandatów turystów korzystających z wypożyczonych samochodów i po popełnionych wykroczeniach wyjeżdżających z wyspy. Kraj wkrótce dołączy do systemu wzajemnego egzekwowania kar pieniężnych.

Dyrektywa w sprawie transgranicznej wymiany informacji, z którą Cypr zostanie zharmonizowany, obejmuje osiem następujących przestępstw drogowych:

  • przekroczenie prędkości,
  • niezapięcie pasów bezpieczeństwa,
  • naruszenie czerwonego światła,
  • jazda w stanie nietrzeźwości,
  • jazda pod wpływem środków odurzających,
  • niestosowanie kasku ochronnego,
  • korzystanie z niewłaściwego pasa ruchu,
  • korzystanie z telefonu komórkowego lub innego urządzeń komunikacyjnych podczas jazdy.

W praktyce, jeżeli osoba posiadająca na polskie prawo jazdy zostanie ukarana mandatem na Cyprze może się spodziewać wezwania do polskiego komisariatu gdzie mandat zostanie wręczony.

W przypadku jego nieopłacenia w wyznaczonym terminie sprawa trafi do sądu a potem do egzekucji komorniczej – dokładnie na takich samych zasadach jak dzieje się to w przypadku mandatów wystawianych przez lokalną policję.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading