Lada dzień Cypr dołączy do unijnego systemu wymiany informacji o mandatach i wykroczeniach drogowych
Mylą się zapewne ci, którzy jeżdżą po krajach Unii Europejskiej na wakacjach lub w podróży służbowej i myślą, że jeśli popełnią wykroczenie drogowe, to nie zostaną wykryci, bo mandaty za wykroczenia drogowe przepadną.
Nowa Dyrektywa (Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej), która została przedłożona w cypryjskim parlamencie w sprawie „transgranicznej wymiany informacji oraz egzekwowania przepisów ruchu drogowego”, reguluje powyższe kwestie, zgodnie z którymi kary pieniężne pozwolą znaleźć sprawców lub osoby uczestniczące w wypadkach.
Cypr także ma podobny problem z tysiącami zapomnianych i niezapłaconych mandatów turystów korzystających z wypożyczonych samochodów i po popełnionych wykroczeniach wyjeżdżających z wyspy. Kraj wkrótce dołączy do systemu wzajemnego egzekwowania kar pieniężnych.
Dyrektywa w sprawie transgranicznej wymiany informacji, z którą Cypr zostanie zharmonizowany, obejmuje osiem następujących przestępstw drogowych:
- przekroczenie prędkości,
- niezapięcie pasów bezpieczeństwa,
- naruszenie czerwonego światła,
- jazda w stanie nietrzeźwości,
- jazda pod wpływem środków odurzających,
- niestosowanie kasku ochronnego,
- korzystanie z niewłaściwego pasa ruchu,
- korzystanie z telefonu komórkowego lub innego urządzeń komunikacyjnych podczas jazdy.
W praktyce, jeżeli osoba posiadająca na polskie prawo jazdy zostanie ukarana mandatem na Cyprze może się spodziewać wezwania do polskiego komisariatu gdzie mandat zostanie wręczony.
W przypadku jego nieopłacenia w wyznaczonym terminie sprawa trafi do sądu a potem do egzekucji komorniczej – dokładnie na takich samych zasadach jak dzieje się to w przypadku mandatów wystawianych przez lokalną policję.
Zostaw swój komentarz: