fbpx

Koniec z kwarantanną po przylocie z Polski – zmiany w kategoryzacji krajów

W czwartek Rada Ministrów zatwierdziła zmieniony plan działania dotyczący stopniowego wznawiania lotów i obsługi portów lotniczych, zgodnie z którym dotychczas używane kategorie krajów zezwalające na wjazd na Cypr zostały zastąpione czterema innymi. Zgodnie z planem przedstawionym przez ministra transportu Yiannisa Karousosa, który wejdzie w życie 1 marca 2021 r., osoby zaszczepione przeciwko Covid-19 nie będą musiały przy przyjeździe przedstawiać negatywnego zaświadczenia z testu PCR.

Oczekujemy, że zmieniony plan działania jeszcze bardziej zwiększy zainteresowanie linii lotniczych wykonywaniem dodatkowych lotów na Cypr, poprawą łączności i zwiększeniem ruchu pasażerskiego – powiedział minister.

Jeśli chodzi o klasyfikację krajów

  • kategoria A zostanie zastąpiona „kategorią zieloną”, dla której nie będzie żadnych ograniczeń.
  • kategoria B zostanie zastąpiona „kategorią pomarańczową”, która będzie wymagać negatywnego świadectwa testu PCR nie starszego niż 72 godziny przed odlotem, co jest praktyką stosowaną obecnie.
  • Kategoria C zostanie zastąpiona „czerwoną kategorią”, która będzie wymagała dwóch negatywnych testów PCR, jednego na 72 godziny przed wylotem, a drugiego po przybyciu na Cypr – w tej kategorii nie obowiązują żadne środki dotyczące samoizolacji.

Kategorie te są zgodne z wytycznymi Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Ministerstwo zdrowia sklasyfikuje kraje na podstawie cotygodniowego raportu / oceny ECDC. W przypadku krajów nieocenionych przez ECDC ocena ta zostanie przeprowadzona przez ministerstwo zdrowia.

Kraje UE, kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w tym Wielka Brytania i Szwajcaria, kraje znajdujące się na liście państw trzecich Rady Europejskiej oraz Rosja, Ukraina, Izrael, Liban, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jordania, Arabia Saudyjska, Egipt i Białoruś zostaną sklasyfikowane na zielono, pomarańczowo oraz czerwono. Od 15 stycznia 2021 r. będzie obowiązywał okres przejściowy, podczas którego ocena zostanie przeprowadzona przez ministerstwo zdrowia.

Istnieje więc szansa, że z Polski na Cypr będzie można swobodnie przylecieć…

Więcej szczegółów poznamy zapewne jeszcze dzisiaj – będziemy Was informować na bieżąco.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!