Koniec z korkami na Cyprze?

Rozpoczęto projekty mobilności mające na celu ograniczenie ruchu i emisji – zapowiedziano koniec ze staniem w długich korkach

W ramach starań o stworzenie bardziej zielonych i dostępnych obszarów miejskich Limassol i Larnaka uruchomiły w piątek finansowane przez UE programy mobilności miejskiej, których celem jest zmniejszenie korków, wzmocnienie transportu publicznego i promowanie przyjaznych dla środowiska alternatyw, takich jak jazda na rowerze i chodzenie pieszo.

Przemawiając na prezentacji inicjatyw w obecności Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), minister transportu Alexis Vafeades powiedział, że plan obejmuje promowanie korzystania z transportu publicznego , zmniejszenie uzależnienia od samochodów prywatnych i wymianę krajowej floty pojazdów na samochody elektryczne i bezemisyjne.

„Inwestując w te wykonalne strategie mobilności miejskiej, upewniamy się, że nasze miasta stają się dostępne, wykonalne i odporne. Długoterminowy wpływ tych projektów przyniesie korzyści nie tylko środowisku, ale także poprawi jakość życia wszystkich Cypryjczyków” – powiedział.

Dodał, że wizja rządu zakłada państwo, w którym opłacalna mobilność będzie stanowić podstawę planowania urbanistycznego .

Dyrektor ds. rozwoju w ministerstwie finansów Andreas Zachariades powiedział, że większość środków pochodziła z UE za pośrednictwem funduszu odbudowy i EBI.

Dodał, że na zieloną transformację przeznaczono 100 mln euro, a projekty mobilności miejskiej w Limassol i Larnace dysponowały całkowitym budżetem w wysokości 26,5 mln euro na pasy szybkiego ruchu, ścieżki rowerowe i stacje Park&Ride, a kolejne 5 mln euro przeznaczono na prace związane z dostępnością dla niepełnosprawnych, rowerzystów i pieszych.

Wiceprezes EBI Kyriakos Kakouris powiedział, że projekt ten rozwiąże problem korków drogowych i zmniejszy emisję dwutlenku węgla .

Dodał, że jest to znaczący krok dla Cypru w kierunku osiągnięcia celów klimatycznych i wniesienia wkładu w szersze działania UE mające na celu rozwiązanie problemu zmiany klimatu.

Kakouris stwierdził, że opłacalność nie zależy tylko od środowiska, ale ma też związek z jakością życia w miastach.

Dzięki temu projektowi transport stanie się szybszy i bardziej efektywny, a ludzie będą chętniej chodzić pieszo i jeździć na rowerze. Dzięki temu drogi będą bezpieczniejsze, a ludzie zdrowsi. Jednocześnie osoby niepełnosprawne będą miały większy wybór środków transportu.

Judit Rozsa, starsza urzędniczka ds. reform strukturalnych w Komisji Europejskiej, stwierdziła, że ​​mobilność w miastach jest najważniejszym czynnikiem zrównoważonego wzrostu gospodarczego w Europie. Dodała też, że projekty w Limassol i Larnace są częścią szerszych działań mających na celu osiągnięcie celów klimatycznych UE i zmniejszenie uzależnienia od samochodów na obszarach miejskich.

Jak dodała, na Cyprze istnieje duże uzależnienie od prywatnych pojazdów w dojazdach do pracy , a szybkie przejście od planowania do realizacji było decydującym czynnikiem sukcesu.

Rozsa powiedział, że projekty te stanowią wzór dla innych miast dążących do poprawy mobilności miejskiej i przyjazności dla środowiska naturalnego. Potwierdził też zaangażowanie UE we wspieranie wysiłków Cypru na rzecz mobilności i innych reform w przyszłości.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from CYPR24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading