fbpx

Koniec programów wsparcia… i co dalej?

Zgodnie z ostatnimi decyzjami Ministerstwa Pracy, zasiłki specjalne covid19 są wypłacane do końca października tego roku. Pojawiały się wprawdzie zapowiedzi przedłużenia ich do końca marca, trwały konsultacje społeczne co dalej robić, jednak wciąż brak oficjalnych informacji w tej sprawie.

Zgodnie z posiadanymi przez nas informacjami już jutro zakończy się program pomocowy. Postanowiliśmy więc ustalić co osoby, które otrzymywały pomoc mają w tej chwili robić.

Jak nas poinformowano w dziale kadr jednego z hoteli korzystającego z programów pomocowych (dopłaca on 40% do wynagrodzenia, pozostałe 60% wypłaca budżet Cypru za jego pośrednictwem) wciąż nic nie jest wiadomo. Pracodawca nie został o niczym powiadomiony i tak naprawdę nie wie co ma dalej robić.

Teoretycznie powinniśmy wystawić każdemu pracownikowi dokument upoważniający go do rejestracji jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy, ale ten z kolei odmawia przyjmowania dokumentów od nas – powiedział nam pracownik hotelu

Urzędy pracy także odmawiają przyjmowania dokumentów. Taką informację dostaliśmy między innymi od naszych czytelników z Pafos i Paralimni. Oto co napisał jeden z czytelników:

[…] Skończyliśmy pracę i byliśmy z szefem w kenonikas estfalias (urzędzie pracy – red.) złożyć papiery jak co roku że zakład zamknięty. Niestety tam powiedzieli że nic nie wiedza kiedy i co. Po prostu nie przyjmują papierów […].

Tą informacje potwierdziliśmy w innych urzędach pracy – nie ma żadnych przepisów dotyczących rejestracji jako bezrobotne osób, które korzystały z zasiłków specjalnych. Nie jest także wiadomo, nawet gdy uda się komuś zarejestrować, w jaki sposób naliczane będą świadczenia – czy podstawą ich wyliczenia będzie poprzednie, pełne wynagrodzenie czy może wysokość zasiłku specjalnego czyli wypłacane 60% przez budżet państwa.

Nikt także nie potrafi odpowiedzieć na pytanie co dalej z osobami, które otrzymywały specjalny zasiłek dla bezrobotnych w wysokości 500€. Zgodnie z przepisami, które obowiązują w chwili obecnej, kończy on się 31.10.2020 roku i dalej zostaną bez środków do życia.

Czekamy na jakąkolwiek aktualizację przepisów. Gdy takowa się pojawi – będziemy Was informować.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!