fbpx
  • Limassol 29'C 🌥
  • Nicosia 32'C 🌥
  • Larnaca 31'C 🌥
  • Ayia Napa 30'C ☼
  • Paphos 29'C ☼
  • Limassol 29'C 🌥
  • Nicosia 32'C 🌥
  • Larnaca 31'C 🌥
  • Ayia Napa 30'C ☼
  • Paphos 29'C ☼

Koniec nielegalnych mieszkań dla turystów?

Każde mieszkanie, dom czy pokój przeznaczony na wynajem powinien być zarejestrowany w specjalnej bazie noclegów

Do tej pory zarejestrowano około 2000 miejsc noclegowych z 10000 łóżkami a właściciele takich miejsc mają czas do 7. lutego 2023 na rejestrację pozostałych.

Jak twierdzi Ministerstwo Turystyki w rejestrze powinny znaleźć się wszystkie miejsca noclegowe oferowane na platformach internetowych (Booking, Airbnb, Tripadvisor) ale także te w grupach na Facebooku.

Każda nieruchomość, po rejestracji, otrzyma specjalny numer identyfikacji który będzie musiał być umieszczany we wszystkich reklamach oraz polecaniach wynajęcia.

Jak wyjaśnił minister turystyki Savvas Perdios, ci, którzy nie zarejestrują się w rejestrze Ministerstwa Turystyki, nie będą mogli legalnie oferować swoich nieruchomości do wynajęcia ani ich reklamować.

Składanie wniosków o rejestrację w rejestrze odbywa się wyłącznie online dla zainteresowanych osób fizycznych i prawnych i trwa to do początku 2023 r. Opłata licencyjna (rejestracyjna) wynosi 222€. 

Po 7 lutego nowego roku, jeśli ministerstwo wykryje ogłaszane lub wynajmowane nieruchomości bez wpisu do rejestru, przystąpi do nakładania kar i grzywien administracyjnych.

Wraz z utworzeniem rejestru, oprócz wyjaśnień dotyczących legalnie dostępnych łóżek turystycznych, oczekuje się lepszej kontroli w kwestiach podatkowych oraz kwestii bezpieczeństwa dla gości i właścicieli. Warunkiem koniecznym rejestracji w rejestrze jest uprzednia rejestracja w Urzędzie Podatkowym (Numer Identyfikacji Podatkowej lub VAT, jeśli przewidziano w odpowiednich przepisach) Republiki Cypryjskiej oraz ubezpieczenie przynajmniej od wszelkiego ryzyka, pożaru i odpowiedzialności cywilnej.

Na podstawie przepisów wiceminister turystyki będzie mógł z urzędu sprawdzić, czy istnieje licencja i wpis do rejestru. 

Osoby które reklamują się i będą oferować wynajem krótkoterminowy, powinni mieć odpowiedni numer pozwolenia w swoich postach aby potencjalni klienci mogli w prosty sposób potwierdzić legalność wynajmu. W przypadku braku takiej informacji nieruchomość będzie można zgłosić do ministerstwa – ono zajmie się usunięciem postu lub reklamy a także nałoży odpowiednie kary administracyjne.

W zasadzie internet oraz każdy klient indywidualnie wzmocnią system monitorowania wdrażania ustawodawstwa – powiedział minister

Skończy się więc podnajmowanie mieszkań, pokoi czy nawet łóżek niczego nieświadomym turystom.

Zapewne wzrosną nieco ceny za wynajem – w końcu o czymś takim jak ubezpieczenie czy opłacanie podatków wielu właścicieli nigdy nawet nie myślało…


Zostaw swój komentarz:


Więcej w tym temacie:error: UWAGA: Zakaz kopiowania!

Pomyślnie zapisałeś się do newslettera

Wystąpił błąd podczas próby wysłania żądania. Proszę spróbuj ponownie.

Cypr24 wykorzysta informacje, które podasz w tym formularzu, aby być z Tobą w kontakcie i dostarczać najnowsze teksty