Koniec anonimowych telefonów

Cypr pozostaje jednym z nielicznych krajów gdzie każdy może kupić numer telefonu bez konieczności jego rejestracji.

Parlamentarzyści przygotowali już odpowiednią ustawę w tej sprawie, lada dzień powinna być omawiana na sesji plenarnej. Dyskusja na temat obowiązku rejestracji kart telefonicznych trwa od 2009 roku.


W chwili obecnej każdy może bez problemu kupić kartę telefoniczną pre-paid i korzystać z niej do woli bez obowiązku jej rejestracji.


W najnowszych przepisach, aby karta telefoniczna mogła być aktywowana, będzie musiała być zarejestrowana w specjalnym systemie. Do rejestracji nowego numeru będzie potrzebny dokument tożsamości.

Jak twierdzą parlamentarzyści, rejestracja wszystkich numerów telefonów pozwoli na skuteczniejszą walkę z przestępczością a także ograniczy ilość fikcyjnych (spamowych) połączeń telefonicznych.

Część parlamentarzystów twierdzi jednak, że obowiązek rejestracji kart spowoduje, że wielu przebywających na wyspie turystów zrezygnuje z zakupu cypryjskich numerów przez co firmy telekomunikacyjne stracą klientów.

Zdaniem przedstawicieli policji, obowiązek rejestracji pozwoli na skuteczniejszą walkę z przestępczością zorganizowaną. Jako przykład podawane są między innymi groźby karalne składane telefonicznie z niezarejestrowanych numerów telefonów.

Przypomnijmy, że w wielu krajach europejskich, w tym w Polsce, istnieje taki obowiązek. Osoba, która nie zarejestruje swojego numeru telefonu nie może z niego korzystać.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading