Koniec anonimowych telefonów

Posłowie pracują nad ustawą zobowiązującą społeczeństwo do rejestracji kart telefonicznych typu pre-paid

Cypr jest jednym z nielicznych krajów gdzie można pójść do punktu sprzedaży i po prostu kupić kartę z numerem telefonu bez konieczności jej rejestracji. nawet na obszarach okupowanych aby kupić lokalny numer telefonu należy dokonać jego rejestracji aby funkcjonował.

Prokurator Generalny Giorgos Savvidis oświadczył, że obecność jego oraz Zastępcy Prokuratora Generalnego na posiedzeniu Komisji ds. Transportu ma na celu jak najszybsze przyjęcie ustawy o identyfikacji posiadaczy przedpłaconych kart telefonów komórkowych. Następnie wyraził przekonanie, że narzędzie identyfikacji użytkowników kart telefonów komórkowych typu prepaid jest bardzo ważne dla ścigania poważnej i zorganizowanej przestępczości oraz dla bezpieczeństwa państwa. 

Savvidis powiedział, że gdy był ministrem sprawiedliwości, „w 2020 r. byliśmy bardzo blisko zamknięcia tej kwestii, która była wówczas prawie gotowa do skierowania na posiedzenie plenarne”. Opóźnienie, które nastąpiło, może wynikać z braku reelekcji parlamentarzystów, którzy zaproponowali tę ustawę – dodał, podkreślając, że „ważne jest, aby parlament miał dziś wolę omówienia tej kwestii”. Ponadto wyraził nadzieję, że tym razem sprawa „pobiegnie w odpowiednim tempie i stanie się częścią prawodawstwa” oraz że „pozytywnym będzie zdobycie większości”. 

Poproszony o komentarz w sprawie zastrzeżeń wyrażonych przez dostawców usług telekomunikacyjnych, Savvidis wskazał, że „musimy rozważyć kwestie bezpieczeństwa i walki z przestępczością, które są znacznie poważniejsze niż jakiekolwiek problemy gospodarcze, które mogą podnosić lub podnosić w przeszłości”. 

„W latach 2019–2020, kiedy omawialiśmy projekt ustawy, około połowa krajów w Europie przyjęła system identyfikacji” – powiedział Savvidis. „Obecnie wydaje się, że panuje taka tendencja, że ​​większość krajów to przyjmuje i wydaje się, że jest to właściwy kierunek, w jakim podąża wiele krajów, i mam nadzieję, że Cypr również to zrobi” – podsumował.

Ze swojej strony przewodniczący Parlamentarnej Komisji Transportu i poseł DIPA Marinos Mousiouttas w swoich oświadczeniach przed rozpoczęciem posiedzenia komisji stwierdził, że sprawa została zarejestrowana w parlamencie w 2009 r. przez byłych parlamentarzystów Angelosa Votsisa i Giorgosa Prokopiou, dodając, że przywiózł go z powrotem w 2016 roku za ich zgodą. 

„Uzyskaliśmy zgodę wszystkich agencji rządowych, Policji, Ministerstwa Sprawiedliwości, KYP, GERIET” – kontynuował, zaznaczając, że wszyscy wierzą, że ta propozycja pomoże ograniczyć zjawisko anonimowych rozmów telefonicznych i używania takich kart przez przestępców. 

„Celem jest przedstawienie tej kwestii pod głosowanie na posiedzeniu plenarnym Parlamentu w marcu” – powiedział Mousioutas.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading