Kolejny zabytek na liście UNESCO?

Kościół w Kiti chce zostać wpisany na listę pomników dziedzictwa kulturowego UNESCO

Panagia Angeloktisti, bizantyjski kościół znajdujący się w wiosce Kiti, złożył wniosek o wpisanie na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.


Przewodniczący Rady Społeczności Kiti, Savvas Tantis, powiedział Cyp[ryjskiej Agencji Informacyjnej, że Kościół, którego nazwa oznacza „zbudowany przez anioły”, został zbudowany w XI wieku na ruinach wczesnochrześcijańskiej bazyliki z V wieku.

Zgodnie z tradycją, w związku z najazdami arabskimi, mieszkańcy starożytnego Kition przenieśli się do Kiti i postanowili wybudować kościół Najświętszej Marii Panny.

Zgodnie z legendą ludzie zauważyli, że fundamenty kościoła poruszały się w nocy i że armia aniołów przybyła z dnia na dzień, aby zbudować kościół, stąd nazwa kościoła.

Znajdująca się w kościele mozaika Matki Boskiej jest jedną z najważniejszych wczesnochrześcijańskich mozaik ściennych i jest najstarszym zachowanym przedstawieniem Matki Boskiej stojącej i trzymającej w lewym ramieniu Dzieciątko Jezus. Po prawej stronie Dziewicy jest archanioł Michał, a po jej lewej archanioł Gabriel.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!