Kolejny waleń znaleziony na plaży

W sumie, na cypryjskich plażach znaleziono 13 tych morskich ssaków

Nadal nie ma oficjalnego wyjaśnienia masowej śmierci wielorybów dziobowatych z rodziny Zyfiowatych.

Jak dotąd osiem znaleziono na obszarach kontrolowanych przez rząd i pięć dalej na północ wyspy.

Departament rybołówstwa przeprowadził sekcje zwłok i pobrał próbki do dalszej oceny, ale dokładne wyniki i wnioski nadal nie są znane.

Raporty i badania akademickie wykazały, że ten gatunek wieloryba wydaje się być szczególnie podatny na wojskowe impulsy dźwiękowe – sonar, zwykle używany podczas ćwiczeń morskich.


Profesor biologii zwierząt morskich na University of St Andrews, Peter Tyack, powiedział, że wystawienie na działanie sonaru „wypycha niektóre wieloryby poza krawędź – niektóre tracą zdolność zarządzania gazami pod ciśnieniem, powodując pęcherzyki gazu, które mogą zranić lub zabić, a niektóre wypływają na brzeg i umierają”.

W komentarzach dla Independent w 2019 roku wyjaśnił, że wieloryby zwykle próbują oddalić się od źródła dźwięku, stają się potem zdezorientowane i zbyt szybko wypływają na powierzchnię, co prowadzi do choroby dekompresyjnej.

Innym możliwym wyjaśnieniem mogą być wibracje sejsmiczne wywołane niedawnym trzęsieniem ziemi w Turcji lub hałas związany z odwiertami badawczymi dna morskiego. Takie działania mogą powodować stres i dezorientację waleni, które w dużej mierze polegają na swoim zmyśle słuchu i komunikują się ze sobą za pomocą echolokacji o wysokiej częstotliwości.

badania naukowców trwają.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading