fbpx

Kolejny termin

Opłaty za jednorazówki – σιγα, σιγα…

Jak już pisaliśmy wcześniej (tutaj) od 1 stycznia tego roku miały zostać wprowadzone opłaty za torebki jednorazowe na Cyprze. Niestety (lub jak kto woli na szczęście) nie zostały wprowadzone. Co poszło nie tak? Dlaczego w innych krajach (w tym w Polsce) opłaty już istnieją a na Cyprze nadal ich nie ma?

Odpowiedź jest prosta – σιγα, σιγα. Ministerstwo odpowiedzialne za wprowadzenie w życie odpowiednich przepisów nie wyrobiło się w czasie. Niestety, pół roku na napisanie i opublikowanie przepisów wykonawczych do istniejącej już ustawy to dla cypryjskich urzędników stanowczo za mało.

Najprawdopodobniej, ten termin także nie jest pewny, opłata za każdą torebkę jednorazową w wysokości 0,05€ (+VAT czyli 0,06€)zostanie wprowadzona od 1. lipca 2018 roku – jest to zresztą ostateczny termin określony przez unijną dyrektywę. Napisaliśmy prawdopodobnie, gdyż już w przeszłości Cypr nie dostosował się do unijnych przepisów i zapłacił milion euro kary. Wtedy także chodziło o ekologię, a dokładniej o recykling tworzyw sztucznych. Należy dodać, że przed wyborami nikt nie chce podejmować decyzji przez którą obciążone zostaną dodatkowymi opłatami potencjalni wyborcy – możemy więc jeszcze poczekać.

Gdy już poznamy datę wprowadzenia tej opłaty na pewno Was poinformujemy.
Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!