Kolejny sęp stracił życie

Największym wrogiem cypryjskich sępów są niezaizolowane przewody elektryczne – kolejny sęp nie żyje.

Dwa kolejne sępy zostały zabite w wyniku porażenia prądem w sieci EAC „pomimo apeli i ostrzeżeń ekspertów” – informuje BirdLife Cyprus, nazywając dostawcę energii elektrycznej „seryjnym zabójcą sępów”.

We wspólnym oświadczeniu organizacje pozarządowa, Game and Wildlife Service, Terra Cypria i Vulture Conservation Foundation podały, że w ubiegłą sobotę dwa sępy płowe (Gyps fulvus) zdechły w wyniku porażenia prądem elektrycznym w sieci napowietrznej średniego napięcia zasilającej antenę Cyta w obszar pomiędzy Kelokedara i Salamiou w Pafos.

W kwietniu 2022 r. dokładnie w tym samym miejscu inny sęp zdechł w wyniku porażenia prądem, natomiast w tym samym obszarze w 2018 r. sęp zdechł po uderzeniu w linię napowietrzną – czytamy we wspólnym oświadczeniu.
Te słupy w sercu terytorium sępa stanowią śmiertelną pułapkę dla tego krytycznie zagrożonego i chronionego gatunku, a dwie niedawne ofiary śmiertelne powodują ogromne szkody ekologiczne

Organizacje zasugerowały, że podziemne izolowane kable, słupy izolacyjne lub stosowanie bezpiecznych słupów zapobiegających porażeniu ptaków prądem elektrycznym to proste środki podejmowane w wielu krajach Europy i innych, które umożliwiają współistnienie sieci energetycznej z dziką przyrodą.

W oświadczeniu stwierdzono, że „szczególnie rozczarowujący” jest fakt, że można było uniknąć tych zgonów, gdyby EAC wdrożyła środki zaradcze na miejscu, gdy została poinformowana o zagrożeniach po śmierci pierwszego sępa w 2022 r.

Chociaż EAC wykazał chęć zaizolowania palików i mimo że od czterech lat EAC otrzymało finansowanie z programu europejskiego z organizacji Game and Wildlife Service, projekt nigdy nie został zrealizowany.

Należy natychmiast zająć się tą sytuacją, a EAC, za radą Służby ds. Łowiectwa i Dzikiej Przyrody, powinien natychmiast podjąć działania w celu zaizolowania wszystkich słupów, które uznano za stwarzające duże ryzyko dla sępów i orłów.

Według dostępnych danych, w latach 1996-2023, odnotowano 70 zgonów sępów. Spośród nich 56 było wynikiem zatrucia, cztery wskutek zderzenia i porażenia prądem elektrycznym z kablami elektrycznymi, cztery z nieznanej przyczyny, trzy w wyniku postrzału, dwa w wyniku zatrucia ołowiem, a jeden w wyniku dezorientacji i wyczerpania.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading