Kolejne odkrycia archeologiczne w Larnace

Nic dziwnego że renowacje trwają tak długo. Tu każdy metr w głąb kryje historię.

W okolicy Kościoła Katolickiego w Larnace odnaleziono pozostałości osmańskiej sieci wodociągowej.

To już nie pierwsza taka niespodzianka w tym rejonie. Wcześniej odnaleziono tu grobowce królewskie, mozaiki i wiele innych skarbów. Na niemal wszystkie te znaleziska natrafia ekipa zajmująca się renowacją kanalizacji w mieście.


Tym razem dzięki kontynuacji prac wodociągowych, wezwany zespół archeologiczny który już od kilku lat bazuje w tej okolicy, odkrył kolejny skarb.


Są to rury rurociągowe, wykonane ze stopu gliny, a znaleziono je na terenie meczetu Tuzla.

Akwedukt został zbudowany w 1745 roku przez osmańskiego gubernatora Larnaki, Abu Bekira Paszy, który sfinansował go w celu rozwiązania problemu braku wody w mieście. Akwedukt dostarczał wodę z rzeki Tremithos i innych okolicznych okazjonalnych źródeł wody do miasta i portu w Larnace. Kamares jest jedną z najważniejszych budowli wybudowanych w czasach osmańskich, ponieważ rzadko kiedy gubernator troszczył się o interes publiczny.

W Larnace woda rurami rozgałęziała się do siedmiu fontann w różnych częściach miasta. Jednym z takich miejsc była łaźnia osmańska na dzisiejszym placu Hamit Bey, naprzeciwko meczetu Tuzla. Woda Tremithos nawadniała łaźnię osmańską i fontannę stworzoną przez Wenecjan. Turcy zadbali, aby jak najbardziej zniszczyć weneckie cechy budowli.  

Łaźnia na placu Hamit Bay jest w pełni zachowana i w stosunkowo bardzo dobrym stanie. Możecie ją zobaczyć gdyż znajduje się przy samej ulicy. Nie jest jeszcze udostępniana do zwiedzania ale została przekazana władzom Larnaki.

Meczet Tuzla jest interesujący pod względem archeologicznym, ponieważ jest to dawny kościół katolicki zbudowany w XII-XIII wieku naszej ery. We wnętrzu, na ścianach, znaleziono chrześcijańskie freski. Minaret powstał w miejsce dzwonnicy tego kościoła. 


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!