Kolejne obostrzenia COVID zniesione

Dopiero teraz rząd zdecydował o zniesieniu pozostałych obostrzeń związanych z koronawirusem

Ministerstwo zdrowia ogłosiło szereg złagodzeń środków mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa COVID,19, w tym zniesienie ograniczeń wizyt w szpitalach, placówkach służby zdrowia i domach opieki.

W ramach zmian pracownicy ww. placówek nie będą już musieli przedstawiać SafePass, czyli zaświadczenia o szczepieniach, negatywnego testu czy dokumentu o wyzdrowieniu. Odwiedzający nadal będą musieli przedstawić 24. godzinny negatywny szybki lub 48-. godzinny negatywny test PCR.

Zmienił się wiek osób, od których wymagane jest przedstawienie negatywnego testu w celu odwiedzenia placówek leczących osoby należące do grup szczególnie wrażliwych, takich jak domy opieki, który został podniesiony z 6 lat do 12 lat. Ten wymóg nie dotyczy już pacjentów udających się do szpitali i innych placówek służby zdrowia na badania lub testy.

Osoby korzystające z transportu publicznego nie muszą już nosić maseczek.

Na podstawie znowelizowanego rozporządzenia pracownicy z koronawirusem nie będą mogli korzystać z płatnego urlopu, a dzień wolny nie zostanie przyznany osobom, które chcą otrzymać szczepionkę przeciwko Covid. Pracodawcy pozostają odpowiedzialni za realizację obowiązujących protokołów związanych z koronawirusem, ale rozporządzenie nie przewiduje już nakazu dezynfekcji pomieszczeń.

Maksymalna cena PCR i szybkich testów zostaje obniżona do 25 euro z 30 euro i 5 euro z 10 euro natomiast maksymalna cena za autotest pozostaje na poziomie 1,70 euro za sztukę i 6 euro za opakowanie pięciu sztuk.

Od poniedziałku 03.04.2023 szczepienia przeciwko chorobie COVID-19 będą realizowane wyłącznie po uprzednim telefonicznym umówieniu wizyty w Punktach Szczepień, w których dostępne będą wszystkie zatwierdzone szczepionki firmy Pfizer/BioNTech (BA.4 – BA. 5), Moderna (BA.4 – BA.5), Johnson & Johnson, VidPrevtyn Beta Sanofi Pasteur, Comirnaty Pfizer.

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading