fbpx
  • Limassol 27'C 🌥
  • Nicosia 26'C 🌩
  • Larnaca 26'C 🌥
  • Ayia Napa 27'C ☼
  • Paphos 27'C 🌥
  • Limassol 27'C 🌥
  • Nicosia 26'C 🌩
  • Larnaca 26'C 🌥
  • Ayia Napa 27'C ☼
  • Paphos 27'C 🌥

Kolejki do specjalistów

Politis sprawdziło, ile czeka się na wizytę u lekarza specjalisty na Cyprze

Pod koniec sierpnia dziennikarze z Politis zdecydowali się przetestować system, dzwoniąc do około 1000 lekarzy specjalistów oferujących swoje usługi w ramach Gesy – zarówno w szpitalach prywatnych, jak i publicznych. W 20% przypadków w gabinecie lekarskim nikt nie odebrał telefonu. W 40% przypadków dziennikarze musieli zadzwonić po raz drugi, aby się z kimś skontaktować.

Spośród lekarzy, którzy odpowiedzieli na telefon, bardzo niewielu udało się umówić na wizytę do końca roku. Jeszcze mniej osób było w stanie umówić się na wizytę we wrześniu.

Najgorzej sytuacja wyglądała wśród endokrynologów. Jeden z prywatnych lekarzy w Limassol powiedział, że następny wolny termin będzie w połowie grudnia. Spośród 18 endokrynologów, którzy odebrali telefon, tylko on mógł umówić się na wizytę jeszcze w tym roku.

Był także endokrynolog w Limassol, który miał wolny termin nie wcześniej niż 23 kwietnia 2024 r. Inny lekarz w Nikozji zasugerował, aby osoba dzwoniąca zwróciła się do innego lekarza, ponieważ najwcześniejszy termin, w którym mogliby zapisać „pacjenta” to czerwiec 2024 r.

U większości kardiologów czas oczekiwania na wizytę wynosi średnio cztery miesiące. Tylko jeden lekarz mógł przyjąć „pacjenta” w listopadzie tego roku. Jeszcze większe było zapotrzebowanie na kardiologów w szpitalach publicznych – tutaj trzeba mieć szczęście, jeśli ktoś odbierze telefon.

Średni czas oczekiwania na wizytę u kardiologa w Limassol wynosi trzy miesiące; cztery miesiące w Nikozji, Larnace i Pafos; i pięć miesięcy w dystrykcie Famagusta. W trzech przypadkach czas oczekiwania wynosił osiem miesięcy.

Przejdźmy do ginekologów, którzy są szczególną specjalizacją, ponieważ ich pacjentkami są wyłącznie kobiety, a większość pacjentek (kobiety w ciąży) wymaga wizyt przynajmniej raz w miesiącu. Czas oczekiwania na wizytę wynosi średnio od sześciu do ośmiu tygodni. Spośród 165 ginekologów zarejestrowanych w Gesy telefon odebrało 148. Spośród tych, którzy odpowiedzieli, 13 zaproponowało wizytę na trzy do czterech miesięcy później. W jednym przypadku w Pafos sekretarka lekarza zapytała dzwoniącego, czy pacjentka jest w ciąży. Kiedy rozmówca zaprzeczył, otrzymał odpowiedź, że najbliższy wolny termin wyznaczono na marzec 2024 r.

Znaczny odsetek lekarzy zarejestrowanych w Gesy pracuje w szpitalach publicznych. W tym przypadku, jak podaje Politis, czterech na dziesięciu nie odebrało telefonu, mimo że dziennikarze dzwonili kilkukrotnie.

Dziennikarze wypróbowali więc alternatywę – rezerwację wizyty online na stronie internetowej państwowej organizacji służby zdrowia, czyli Okypy. Tam wyszukasz odpowiedniego lekarza, wypełnisz formularz i zapiszesz się na wizytę. Zwykle w ciągu 48 godzin osoba z gabinetu lekarskiego powinna skontaktować się z Tobą w celu omówienia rezerwacji terminu. 22 sierpnia dziennikarze próbowali umówić się na wizyty u trzech lekarzy w różnych szpitalach. Przez tydzień nikt się z nimi nie skontaktował.

Charalambos Papadopoulos, przewodniczący Federacji Stowarzyszeń Pacjentów twierdzi, że „winę” ponoszą zarówno pacjenci, jak i lekarze pierwszego kontaktu, którzy kierują ich do specjalistów. Wielu pacjentów stara się o wizytę u specjalisty bez powodu ale także wielu lekarzy pierwszego kontaktu lubi przekazywać ich specjalistom.


Zostaw swój komentarz:


Więcej w tym temacie:error: UWAGA: Zakaz kopiowania!

Pomyślnie zapisałeś się do newslettera

Wystąpił błąd podczas próby wysłania żądania. Proszę spróbuj ponownie.

Cypr24 wykorzysta informacje, które podasz w tym formularzu, aby być z Tobą w kontakcie i dostarczać najnowsze teksty