Kłopoty z autobusami Intercity

Autobusy międzymiastowe w większości są stare – wiele z nich psuje się podczas jazdy. Przewoźnik twierdzi, że wszystkie są w pełni sprawne techniczne…

Zaledwie kilka dni temu wszystkie dostępne na Cyprze autobusy ruszyły ponownie na swoje trasy. Przypomnijmy, że minister zdecydował o zawieszeniu kursowania tych, które nie były wyposażone w system gaszenia pożaru w komorze silnika.

Dokładnie z tego samego powodu zjechały autobusy międzymiastowe Intercity. Jak twierdzi przewoźnik, wszystkie zostały wyposażone w odpowiedni system i wyjechały na trasy po pełnych przeglądach technicznych.

Niestety, pasażerowie, którzy codziennie korzystają z tych pojazdów twierdzą zupełnie coś innego.

Kilka miesięcy temu do floty przewoźnika dołączyły fabrycznie nowe pojazdy – w tym przypadku nie ma wątpliwości, że autobusy są w świetnej kondycji. Większość floty stanowią wciąż jednak stare, kilkunastoletnie pojazdy w przypadku których już na pierwszy rzut oka widać, że coś z nimi jest nie tak.

W dniach bezpośrednio po sprawdzeniu i ocenie bezpieczeństwa całej floty autobusów Cyprus Mail otrzymał informację o czterech problematycznych zdarzeniach, w których wystąpiły problemy techniczne w autobusach – wszystko w ciągu zaledwie jednego tygodnia. W jaki więc sposób autobusy przeszły kontrolę techniczną? Po raz kolejny wkroczyło ministerstwo i po otrzymaniu skarg dotyczących dwóch autobusów Intercity i wezwano firmę o wycofanie określonych pojazdów z dróg do czasu usunięcia problemów.

Zapyta ktoś co ma wspólnego z tym wszystkim ministerstwo.

Otóż usługa Intercity, podobnie jak cała komunikacja miejska, jest realizowana na zlecenie cypryjskiego rządu i to on płaci za jej wykonanie. Pieniądze za sprzedane bilety trafiają do budżetu państwa a nie do kas firm obsługujących linie.

Czytelnicy Cyprus Mail szczegółowo opisali przypadki, gdy kierowcy dzwonili do firmy w celu zgłoszenia problemów z pojazdami, którymi jeździli, tylko po to, by firma poleciła im „kontynuowanie jazdy” – w jednym przypadku autobus ostatecznie zepsuł się na drodze, pozostawiając ludzi (w tym dzieci i osoby starsze) uwięzionych na ulicach. W teorii firma miała wysłać autobus zastępczy – ten jednak nigdy nie dotarł a w kolejnym kursie wielu pasażerów nie znalazło miejsc. Zamiast w podróży spędzili czas na ulicy.

W innym przypadku naoczny świadek przekazał, że kierowca autobusu jadący wieczorną trasą z Nikozji do Limassol ledwo widział drogę przed sobą ze względu na gęste zaparowanie przedniej szyby – nie działało ogrzewanie przedniej szyby i kierowca (na autostradzie) musiał wielokrotnie zjeżdżać na pobocze i wycierać szybę.
Firma, pomimo informacji od kierowcy, nie zareagowała – kierowca dojechał pojazdem z pasażerami do końca trasy.

Co ciekawe następnego dnia ten sam autobus został ponownie wystawiony na trasę i miał dokładnie ten sam problem.

Dyrektora generalny Intercity, Fotios Kaoullas, powiedział w rozmowie z Cyprus Mail, że autobusy mają prawo się psuć gdyż pracują średnio ponad 19 godzin na dobę. Podkreślił także, że firma zainwestowała 15 milionów euro w odnowienie i modernizację swojej floty, w tym zakup nowych autobusów po około 300 000 euro każdy. Wyjaśnił, że problemy techniczne są „nieuniknione”, nawet jeśli pojazdy będą regularnie serwisowane.

Tylko czy autobusy międzymiastowe nie powinny być po prostu sprawne i bezpieczne? Z tego co wiemy, przewoźnik zobowiązał się w momencie podpisywania umowy z Cyprem do unowocześnienia taboru, dlaczego więc wciąż kursują pojazdy kupione kilkanaście lat temu?

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że skargi dotyczące Intercity zostały złożone po przedłożeniu przez certyfikowanych mechaników pisemnego potwierdzenia, „że wszystkie pojazdy są konserwowane zgodnie z instrukcjami i wytycznymi producenta”.

Ministerstwo zapowiedziało zmiany…


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!