Kliniki rozważają zawieszenie oddziałów

Brakuje pielęgniarek – niektóre oddziały szpitalne mogą zostać zawieszone a operacje przełożone

Niektóre kliniki mogą być zmuszone do zawieszenia swojej działalności, a operacje mogą zostać przełożone, jeśli braki pielęgniarskie na Cyprze „nie zostaną natychmiast rozwiązane” – stwierdziła federacja pracodawców i przemysłowców (Oev).

Potrzeby Cypru w zakresie opieki pielęgniarskiej „okazały się nie do spełnienia ani na lokalnym, ani na europejskim rynku pracy” i przytoczyli podobne niedobory pielęgniarek, z którymi borykają się kraje w całej Unii Europejskiej.

Z tego powodu, ich zdaniem, „jedynym wyjściem” jest zatrudnianie pielęgniarek z krajów trzecich i „wykorzystywanie” na rynku krajowym obywateli państw trzecich, którzy studiują pielęgniarstwo na Cyprze.

Phileleftheros podał, że ​​na Cyprze brakuje od 450 do 500 pielęgniarek do uzupełnienia wszystkich luk w krajowej służbie zdrowia, chociaż liczba ta będzie rosnąć w miarę odchodzenia pielęgniarek na emeryturę.

Na wyspie studiuje około 400 pielęgniarek, z których 120 powinno ukończyć studia w tym roku. Jednak nie wszyscy absolwenci będą mogli od razu dołączyć do siły roboczej, ponieważ niektórzy z nich nie są obywatelami UE, a niektórzy nie będą w stanie spełnić minimalnych wymagań w zakresie znajomości języka greckiego.

Tymczasem przewodniczący stowarzyszenia szpitali prywatnych (Pasin) Marios Karaiskakis powiedział, że Cypr nie ma już czasu na „opóźnianie lub nie zgadzanie się”.

„Problem już tu jest. Szpitale już mają problemy z personelem i nie mogą łatwo znaleźć personelu do zatrudnienia . Jeśli nie podejmiemy działań w odpowiednim czasie, […] w ogóle nie będziemy w stanie zaspokoić naszych potrzeb jako państwa – stwierdził.

Powiedział, że jego stowarzyszenie zasugerowało zachęcanie młodych ludzi do studiowania pielęgniarstwa oraz wprowadzenie bardziej rygorystycznych przepisów określających limity pielęgniarek w różnych sektorach.

Mamy obywateli krajów trzecich, którzy uczą się w cypryjskich szkołach pielęgniarskich. Możemy i musimy z nich korzystać . Ponadto możemy zatrudniać pielęgniarki z krajów trzecich, a szpitale, które je zatrudnią, będą miały obowiązek zadbać o to, aby nauczyły się języka greckiego – dodał.

Rząd na razie milczy w tej sprawie i twierdzi, że ilość pielęgniarek jest wystarczajaca.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading