Kleftiko na liście UNESCO (przepis)

Kleftiko zostało dopisane do światowej listy dziedzictwa narodowego jako tradycyjne, cypryjskie danie. Odpowiedni wniosek został złożony przez gminę Athienou i miejskie muzeum Kallinikeio w Athienou.

Nazwa wolno gotowanego mięsa, Kleftiko, pochodzi od słowa „złodziej”. Mówi się, że mieszkający w górach złodzieje kradną owce i gotują je w podziemnych dołach. Chodziło o to, aby dym i aromat nie były wykrywane.

Tak naprawdę to jedno z najprostszych dań i co ciekawe w każdym regionie Cypru jest robione trochę inaczej – trudno jednoznacznie powiedzieć jakie było oryginalne.

Każda z wersji zawiera mięso baranie (z kością), ziemniaki i zioła – reszta to typowe wariacje lokalne. W niektórych rejonach w kleftiko znajdziemy pomidory, nać selera, marchew, cebulę…

Jak przygotować kleftiko w domu?

Potrzebujemy:

  • baraninę (dowolnej wielkości kawałki z kością)
  • obrane ziemniaki
  • zioła (liść laurowy, oregano, tymianek, rozmaryn – kto jak lubi)
  • sól i pieprz


Jak napisaliśmy wcześniej możecie dodać inne warzywa do smaku – każdy region Cypru dodaje coś innego.

Przygotowanie jest bajecznie proste – wszystko co macie zawijacie w papier do pieczenia i folię aluminiową i wkładacie do piekarnika. W niektórych domach przed zamknięciem sakiewki z mięsem dodawana jest oliwa z oliwek – pamiętajcie jednak, że baranina jest na tyle tłusta, że nie potrzebuje dodatkowego tłuszczu.

Na ile czasu? Im dłużej tym lepiej. Z praktyki możemy Wam napisać, że wszystko jest uzależnione od tego jak „dorosły” (czytaj: stary) był baran lub owca z którego mamy mięso, jednak średnio 3,5 godziny w temperaturze 180°C wystarczy i mięso będzie „samo” odchodzić od kości.

Warto, po włożeniu worka z kleftiko na brytwankę lub do naczynia żaroodpornego nalać tam wody – kleftiko nie przypali się i łatwiej będzie domyć naczynie.

Nie pozostaje nam nic innego niż życzyć smacznego.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading