Kleftiko zostało dopisane do światowej listy dziedzictwa narodowego jako tradycyjne, cypryjskie danie. Odpowiedni wniosek został złożony przez gminę Athienou i miejskie muzeum Kallinikeio w Athienou.
Nazwa wolno gotowanego mięsa, Kleftiko, pochodzi od słowa „złodziej”. Mówi się, że mieszkający w górach złodzieje kradną owce i gotują je w podziemnych dołach. Chodziło o to, aby dym i aromat nie były wykrywane.
Tak naprawdę to jedno z najprostszych dań i co ciekawe w każdym regionie Cypru jest robione trochę inaczej – trudno jednoznacznie powiedzieć jakie było oryginalne.
Każda z wersji zawiera mięso baranie (z kością), ziemniaki i zioła – reszta to typowe wariacje lokalne. W niektórych rejonach w kleftiko znajdziemy pomidory, nać selera, marchew, cebulę…
Jak przygotować kleftiko w domu?

Potrzebujemy:
- baraninę (dowolnej wielkości kawałki z kością)
- obrane ziemniaki
- zioła (liść laurowy, oregano, tymianek, rozmaryn – kto jak lubi)
- sól i pieprz
Jak napisaliśmy wcześniej możecie dodać inne warzywa do smaku – każdy region Cypru dodaje coś innego.
Przygotowanie jest bajecznie proste – wszystko co macie zawijacie w papier do pieczenia i folię aluminiową i wkładacie do piekarnika. W niektórych domach przed zamknięciem sakiewki z mięsem dodawana jest oliwa z oliwek – pamiętajcie jednak, że baranina jest na tyle tłusta, że nie potrzebuje dodatkowego tłuszczu.
Na ile czasu? Im dłużej tym lepiej. Z praktyki możemy Wam napisać, że wszystko jest uzależnione od tego jak “dorosły” (czytaj: stary) był baran lub owca z którego mamy mięso, jednak średnio 3,5 godziny w temperaturze 180°C wystarczy i mięso będzie “samo” odchodzić od kości.
Warto, po włożeniu worka z kleftiko na brytwankę lub do naczynia żaroodpornego nalać tam wody – kleftiko nie przypali się i łatwiej będzie domyć naczynie.
Nie pozostaje nam nic innego niż życzyć smacznego.
Zostaw swój komentarz: