Kilka słów o Famaguście…

Jest takie miejsce na Cyprze, które jest bliskie mojemu sercu i często je odwiedzam. Tym magicznym miejscem jest stare miasto w Famaguście. Nie bez przyczyny w roku 1481 odwiedził Famagustę sam Leonardo da Vinci. Zacznijmy od początku…

Famagusta to miasto we wschodniej okupowanej części tureckiego Cypru, znajduje się na nizinie Mesaria, nad zatoką Famagusta. Miasto powstało w III w. p.n.e. założone przez egipskich Ptolemeuszów, czyli dynastii pochodzenia macedońskiego, panująca w starożytnym Egipcie, a na Cyprze do 58 p.n.e.

Famagusta w 1191 roku została zdobyta przez krzyżowców, była miejscem schronienia chrześcijan uciekających z Ziemi Świetej, a wkrótce  rozwinęła się w jedno z najbogatszych miast Lewantu. W późniejszym okresie należała do Genui, Wenecji, imerium osmańskiego, a w latach 1878-1960 była w posiadaniu Anglii będąc jej bazą morską w okresie II wojny światowej. Niestety inwazja turecka latem 1974 roku i jej okupacja trwająca aż do tej pory nie pozwala wrócić do swoich domów wielu Cypryjczykom.

Aby odwiedzić Famagustę należy przejść przez przejście graniczne znajdujące sie w Dyrenii lub Agios Nicolaos, jedynie po okazaniu dowodu osobistego. Jeśli jedziecie autem, koszt ubezpieczenia to 25€  lub 30€ autem wypożyczonym, ale trzeba uważać, gdyż nie kazda wypożyczalnia zgadza się na wjazd do strefy okupowanej. Odradzam przejście pieszo gdyż do centrum miasta jest około 5 km, trzeba również pamiętać, że gdy będziemy na okupowanej stronie pomoc Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej jest tam niemożliwa. Najlepiej zwiedzać Famagustę z osobą, która zna to miasto lub wiele razy przekraczała granicę – lokalnym przewodnikiem.


Mój zachwyt budzi sam wjazd do tego ukrytego starego miasta przez mury obronne w stylu weneckim, które zbudowali Lusignanie w latach 1306-1310. Kiedy Cypr podbili Wenecjanie przekształcili stare mury w potężne umocnienia o wysokości ponad 15 metrów i grubości około 8 metrów. Ich długość sięga około 4 km.

Mój spacer zaczynam od największej w mieście średniowiecznej katedry Św. Mikołaja, w gotyckim stylu architektonicznym, budowla jej rozpoczęła się w 1298 roku. Prawdopodobnie projektantem tej katedry był Jean Langlois, została budowana na wzór francuskiej katedry Reims. Katedra była miejscem koronacji królów Cypru, a potem miejscem ich wiecznego spoczynku. W czasie podboju wyspy przez Osmanów w 1571 roku, uszkodzili oni prawie wszystkie wieże oraz przepiękne witraże, a dowódca wenecki Marco Antonio Bragadin został brutalnie zamordowany przez Turków, którzy ucięli mu nos i uszy i został obdarty żywcem ze skóry, przed sama katedrą, mimo iż był zawarty honorowy pakt kapitulacyjny.  W roku 1571 została przebudowana na meczet Mustafa Lali Paszy. 


Katedra, której budowa trwała ponad 100 lat, mimo iż została przebudowana na wzór meczetu, nadal przypomina kościół w stylu gotyckim. Jest tam też najstarsze drzewo figowe sykomora, które podobno zostało posadzone wraz z rozpoczęciem budowy, czyli ponad 700 lat temu. Figowiec jest wpisany na listę dziedzictwa kulturowego i jest pod ochroną

Nie można również przejść obojętnie obok ruin XIV wiecznej cytadeli z 4 wieżami oraz jej centralnym dziedzińcem z rzeźbą skrzydlatego lwa. To Wieża Othella, zbudowana przez Luizjanów. Legenda głosi ,że historia która wydarzyła sie na zamku była inspiracja dla Williama Szekspira, który napisał dramat 'Othello’. Nikt zapewne nie chciał by być Desdemoną, która straciła tam życie zabita przez zazdrosnego męża.

Spacer przez to tajemnicze miasto i widok na starożytne budowle z brązowego wapienia oraz historia , która unosi sie w powietrzu jak żywa, sprawia że często odwiedzam Famagustą w celach turystycznych…


Warto również wspomnieć, że UE przeznaczyła 4 miliony euro na program UNDP odnowy zabytków , mimo iż cześć okupowana nie jest w Unii Europejskiej.

O Famaguście można by opowiadać godzinami , a to nie koniec atrakcji tego miasta i jego historii… Zapraszam na dalsze opowieści o historii w następnych artykułach.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from CYPR24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading