Dziś powinno wszystko funkcjonować normalnie, wyjaśniamy kiedy nie dojedzie dostawca jedzenia lub poczty
W dekrecie wyszczególniono dotyczącym zakazu pracy w czasie wysokich temperatur, że transport i dostawa produktów ( żywności czy usług kurierskich) za pomocą pojazdów dwukołowych jest zabroniona w godzinach od 12:00 do 16:00, podczas gdy obowiązuje czerwony lub pomarańczowy alert – obejmuje to motorowery, rowery, skutery i inne tego typu środki transportu.
Sekretarz generalny Syxka Peo, Neophytos Timinis, wyjaśnił, że samozatrudnieni kierowcy dostawczy nie będą mogli odbierać zamówień, ponieważ nie będą mieli do nich dostępu – odcinek dostawy przez aplikację zostanie tymczasowo ograniczony.
Niektóre firmy podniosły płace dostawcom, aby zachęcić ich do pracy w niesprzyjających warunkach pogodowych – szczególnie narażeni pracownicy zawsze będą próbować obejść ten problem, a zatem kary mają działać odstraszająco.
Odpowiednie prawo pracy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy stanowi, że w postępowaniu karnym można nałożyć grzywnę w wysokości 80 000 EUR wraz z czteroletnią karą pozbawienia wolności, podczas gdy grzywny pozasądowe wynoszą od 400 do 500 EUR.
Zapytany, kto otrzyma karę, odpowiedział, że będzie to pracodawca.
Co jednak w przypadku jeśli pomarańczowy alert obowiązuje od 10:00 – czy muszą czekać do 12:00, żeby przerwać pracę?
- Szukacie transferu z lotniska? Mamy rozwiązanie!
- Dostawcy na skuterach
- Najlepszy dostawca internetu na Cyprze – specjalna oferta dla Limassol!
Starszy urzędnik inspektoratu pracy Evangelitsa Tsoulofta wyjaśnił w Alpha, że czwartkowy dekret opiera się na już istniejących przepisach.
„Jeśli ostrzeżenie obowiązuje od godziny 10, to pracodawca musi wykonać pomiary miejsca pracy, a jeśli pomiary wykażą, że są one powyżej dozwolonego poziomu, to prace muszą zostać wstrzymane” – powiedziała. „Okres 12:00-16:00 oznacza po prostu, że żadne pomiary nie są konieczne – nie można wykonać żadnej pracy”.
Pomarańczowe alerty obowiązują dla temperatur między 43-44°C, a czerwone dla temperatur 45°C i wyższych.
Tsoulofta została następnie zapytana o dekret, który zabrania wszelkiej średniej i ciężkiej pracy na zewnątrz w godzinach, w których obowiązuje czerwony alarm.
„W przypadku czerwonego alarmu (45°C i więcej) osoby pracujące przy średnio ciężkich pracach w pomieszczeniach, takich jak hydraulicy (jeśli występuje również kombinacja wilgotności wynoszącej powyżej 22%) praca musi zostać wstrzymana – powiedziała.
„Ale dla tych na zewnątrz praca zatrzymuje się niezależnie od wilgotności i opiera się na temperaturze – od momentu pojawienia się czerwonego alarmu praca musi zostać zatrzymana”.
I chyba wszystko jasne…
Ważne jest także to, że wstrzymanie jakichkolwiek dostaw dotyczy jedynie pojazdów dwukołowych – jeżeli firmy kurierskie dostarczają żywność czy przesyłki samochodami nie ma problemu aby nadal to robiły nawet w przypadku ekstremalnych upałów.
Zostaw swój komentarz: