Kiedy Cypr będzie wydobywał gaz?

O złożach gazu słyszymy już od lat – kiedy po raz pierwszy zostanie wydobyty?

Pierwsze wydobycie gazu ziemnego na Cyprze najprawdopodobniej odbędzie się ze złoża Kronos w bloku 6, co może nastąpić w 2027 roku, powiedział minister energii George Papanastasiou w wywiadzie dla „Kathimerini”, opublikowanym w niedzielę.

Dodał również, że na początku 2025 roku ExxonMobil rozpocznie wiercenie odwiertu poszukiwawczego na złożu Electra w Bloku 5 oraz odwiertu na złożu Glaucus w Bloku 10.

Jeśli chodzi o Aphrodite, Papanastasiou powiedział, że Chevron przedstawił wstępny plan rozwoju, który wydaje się być w zamierzonym kierunku. „Celem jest ukończenie planu w ciągu czterech miesięcy i nie powinno być żadnych niespodzianek w przyszłości”.

Minister podkreślił, że prezydent Nikos Christodoulides zobowiązał się do udziału Cypru w projekcie połączenia elektroenergetycznego z Grecją, pod warunkiem że wkrótce zostanie przeprowadzone badanie należytej staranności.

Zapytany, czy realizacja projektu wystawiła na próbę stosunki między Cyprem a Grecją, Papanastasiou odpowiedział, że oba kraje łączą silne relacje, których nie da się zerwać z powodu jednego projektu, bez względu na to, jak znaczący by on nie był.

Jak wyjaśnił, pierwotnie koszt projektu szacowano na 1,5 mld euro, ale skorygowano go do 1,9 mld euro ze względu na wzrost kosztów materiałów użytych do budowy kabla, spowodowany wojną na Ukrainie.

Papanastasiou dodał, że ostateczny koszt zostanie ustalony na podstawie kontraktów i zauważył, że jeden kontrakt o wartości 1,4 mld euro, który jest największy, ma marżę plus/minus 5 procent, którą firma uważa za możliwą do zrealizowania. Wyjaśnił, że jeśli zajdzie potrzeba przedłużenia o ponad 5 procent, wykonawca będzie musiał zgłosić to regulatorom, aby to uzasadnić i ubiegać się o podwyżkę.

Minister powiedział, że projekt ma zostać ukończony do końca 2029 r. Wyjaśnił, że Republika Cypryjska zobowiązała się płacić 25 mln euro rocznie, ograniczając kwotę do 125 mln euro pod koniec pięciu lat budowy. Zauważył również, że „cypryjscy konsumenci zaczną płacić za połączenie, gdy zobaczą korzyści z jego eksploatacji”.

Odnosząc się do kwestii podejmowania ryzyka geopolitycznego, zauważył, że ryzyka geopolityczne związane z projektem są możliwe do opanowania, podkreślił, że projekt ma charakter europejski i wyraził przekonanie, że zostanie wdrożony zgodnie z planem.

Wyjaśnił, że ryzyko jest zarządzane za pomocą środków operacyjnych, finansowych i dyplomatycznych, dodając, że środki operacyjne są mobilizowane przez kraje, które mają taką możliwość. Podkreślił jednak znaczenie instrumentów ekonomicznych, mówiąc, że „ państwa, które mają interesy ekonomiczne i/lub geopolityczne za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych, mogą również mieć obecność operacyjną i zapewnić realizację projektu”.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from CYPR24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading