Każdy musi rozliczyć się z podatku

Osoby, które w ubiegłym roku otrzymywały wyłącznie zasiłki dla bezrobotnych (zasiłki „covidowe”) także muszą wystąpić o numer TIC

Zapewne już wielu z Was otrzymało z zakładów pracy zaświadczenia z wysokością uzyskanych dochodów w 2020 roku, wielu z Was wciąż na takowe czeka – bez tego dokumentu nie ma podstaw do rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jak już wcześniej pisaliśmy, zgodnie z obowiązującymi przepisami, każda osoba, która osiągnęła jakikolwiek dochód w 2020 roku, jest zobowiązana do rozliczenia się z cypryjskim fiskusem. Niestety, do chwili obecnej, nie są jeszcze jasne odstępstwa od tej reguły – specjaliści spodziewają się, że odpowiednie przepisy zostaną wkrótce opublikowane.


Na Cyprze, wszelkiego rodzaju zasiłki (w tym dla bezrobotnych oraz „covidowe”) są nieopodatkowane i nie podlegają rozliczeniu.


Jeżeli w 2020 roku otrzymywaliście zasiłki dla bezrobotnych lub otrzymywaliście specjalny zasiłek covidowy nie umieszczacie tych dochodów na zeznaniu podatkowym – te przychody są z zasady „bezpodatkowe”. Nie musicie więc czekać na odpowiedni dokument z urzędu pracy. Nawet w przypadku gdy zasiłki były Wam wypłacane przez Wasz zakład pracy (tak było w przypadku zasiłków specjalnych) jego wysokości nie znajdą się na dostarczonym Wam zaświadczeniu z firmy.

Nie jest do końca jeszcze jasne czy osoby, które w ubiegłym roku otrzymywały tylko i wyłącznie zasiłki są zobowiązane do złożenia „zerowego” zeznania podatkowego za 2020 rok (w Polsce należy złożyć tak zwane zeznanie „zerowe” nie podając na rozliczeniu żadnych kwot dochodów) – czekamy na publikację przepisów. Pewne jest natomiast jedno, że wszyscy powinni posiadać osobisty numer TIC (odpowiednik polskiego numeru NIP).

Będziemy Was informować na bieżąco o publikacji odpowiednich przepisów oraz o uruchomieniu portalu do składania zeznań podatkowych.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!