fbpx
EnglishGreekPolishRussian
  • Limassol 26'C 🌥
  • Nicosia 29'C ☁
  • Larnaca 29'C 🌥
  • Ayia Napa 27'C 🌥
  • Paphos 27'C 🌥
  • Limassol 26'C 🌥
  • Nicosia 29'C ☁
  • Larnaca 29'C 🌥
  • Ayia Napa 27'C 🌥
  • Paphos 27'C 🌥

Kaucja na mandaty na wypożyczony samochód?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Jak bumerang wraca sprawa ewentualnej kaucji od wypożyczających samochody na Cyprze. W teorii ma być pobierana od każdego wypożyczającego samochód i z niej mają być opłacane ewentualne mandaty za złe parkowanie czy przekroczenie prędkości wystawiane dla turystów.

Podstawowym zapisem ustawy jest to, że odpowiedzialność za pozasądowe mandaty otrzymane za kierowanie pojazdami „Z” ponosi kierowca (turysta), ale jeśli nie zapłaci mandatu w terminie, odpowiedzialność przechodzi na wypożyczalnię będącej właścicielem pojazdu.

Okazuje się więc, że nowa ustawa nie zmieni nic. W chwili obecnej to właściciel pojazdu, czyli wypożyczalnia, odpowiada za niezapłacone mandaty – mówi Agnieszka Jędrusik – Mbarga z CTT Rent A Car z Pafos
Nasza wypożyczalnia nadal nie będzie pobierała żadnej kaucji za wypożyczony samochód

Przypomnijmy, że we wcześniej ogłoszonym projekcie przepisów prawo nakładało obowiązek przyjmowania kaucji od klientów wypożyczalni w wysokości 300-500€. Właściciele wypożyczalni nie wyobrażają sobie blokowania pieniędzy klientów na mandaty, które przysyłane są po kilku miesiącach.

Dobrze, że nic się nie zmieni. Do naszej wypożyczalni wciąż spływają mandaty za złe parkowanie sprzed kilku miesięcy, które jako właściciel samochodu, musimy opłacić – mówi Marius Senator

Według dostępnych danych w toku jest około 25 000 spraw o pozasądowe kary pieniężne za wykroczenia drogowe turystów z wszelkiego rodzaju pojazdami „Z”, takimi jak samochody, motocykle czy quady.

W większości krajów wypożyczalnie samochodów pobierają specjalną kaucję na wykroczenia drogowe – tam jednak rozliczana ona jest w ciągu kilkunastu dni. Na Cyprze, na mandat, trzeba czekać nawet pół roku. Trudno wyobrazić sobie, aby klient miał zablokowane na karcie środki przez kilka miesięcy na poczet ewentualnych mandatów.

Może lepiej najpierw poprosić policję w innych krajach o wezwanie klienta i odebranie mandatu?


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!