fbpx

Katastrofa ekologiczna na Cyprze?

W ostatnim czasie doszło do ogromnej katastrofy ekologicznej jednego z najważniejszych terenów podmokłych wschodniej części Morza Śródziemnego

Chodzi o zniszczenie Słonego Jeziora Akrotiri, jeziora, które jest objęte konwencją Ramsar i jest uważane za obszar chroniony.

Duże zmiany odnotowane w ciągu ostatnich dwóch lat na północ od Aliki Akrotiri wydają się zakłócać bilans wodny, w wyniku czego Aliki zamiast wysychać w miesiącach letnich, jest obecnie przesiąknięta świeżą wodą, która dociera nawet do pierwszych domów społeczności Akrotiri.

Skutki dla środowiska i terenów podmokłych wydają się być ogromne, a jeśli nie zostaną podjęte natychmiastowe środki ochronne, istnieje ryzyko, że obszar zamieni się w rozległe bagno. Jednak przedsiębiorcy zajmujący się rozwojem gruntów również będą mieli problemy, ponieważ istnieje możliwość, że gleba przesunie się z powodu wody.

Problem stał się widoczny od momentu rozpoczęcia pierwszych prac i budowy dużych inwestycji w okolicy kasyna. W trakcie kopania fundamentów konieczne było odprowadzenie wody, która wypłynęła na powierzchnię. Pomimo tego, że w miejscach odprowadzania wody powstały stawy retencyjne, to ze względu na dużą objętość nastąpił przelew, w wyniku którego woda spływała do Aliki w znacznie szybszym tempie niż zwykle.

W okolicy kasyna powstanie kolejne około 500 rezydencji, a planowane są kolejne duże inwestycje o wysokości 20 lub więcej pięter. Jeśli nie zostaną podjęte środki w celu złagodzenia problemu warstwy wodonośnej, kolejna ogromna ilość świeżej wody trafi do jeziora i okolic.

Jak powiedział w „Philenews” zastępca przewodniczącego Ruchu Ekologicznego Alkis Papis, obszarowi grozi zniknięcie. Zauważa również, że zaobserwowano znaczne zmiany na północy i południu obszaru spowoduje ogromne skutki i zmiany w środowisku i na terenach podmokłych.

W sprawie zniszczenia Jeziora Słonego Akrotiri, burmistrz Limassol, Nikos Nicolaidis i prezes SALA, w swoich wypowiedziach dla „Philenews” przekonywali, że istnieje bezprecedensowe zróżnicowanie środowiska, które jest spowodowane ogromnym rozwojem okolicy.

My, jako instytucje i społeczeństwo, musimy podjąć środki po zbadaniu i ocenie całej sytuacji. Państwo musi działać natychmiast, aby zapobiec niektórym negatywnym wydarzeniom.

Poproszony o zajęcie stanowiska w tej sprawie, zauważył, że Państwo powinno sporządzić Strategiczne Studium Oddziaływania na Środowisko, które będzie łącznie oceniać wszystkie oddziaływania wszystkich inwestycji budowanych na tym obszarze lub planowanych do wykonania. 

Papis podkreślił, że w Aliki nastąpiła poważna zmiana z powodu dwóch dużych inwestycji, kasyna i hotelu, podczas gdy cały obszar zostanie zmieniony: zmieni się ptactwo i tereny podmokłe, które są zagrożone wyginięciem w następnej dekadzie. jego zdaniem przez ogromne inwestycje połączone z wycinką drzew i zmianą użytkowania terenu, obszar Fassouri po Akrotiri przekształci się w bagno.

Dlaczego nikt tego nie przewidział?

Już cztery lata temu BirdLife Cyprus alarmował o możliwych skutkach ekologicznych dla tego obszaru – wtedy nikt ich nie słuchał…


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!