Kataklysmos

Może trochę wcześnie o tym piszemy, ale jeśli planujecie urlop na Cyprze w tym roku, może warto o tym napisać. Kataklysmos.  5 czerwca. Święto Potopu.  Święto Zesłania Ducha Świętego lub Zielone Świątki. Święto przypadające 50 dni po prawosławnej Wielkanocy upamiętnia zstąpienie Ducha Świętego na Apostołów.

Na Cyprze obchody również nawiązują do Starego Testamentu, przypowieści o Arce Noego i dawnych obrzędów ku czci Afrodyty i Adonisa. To festiwal związany z wodą, który nadmorskie miasta wykorzystują do organizowania koncertów scenicznych , happeningów, pokazów sportów wodnych, w okolicach portów, plaż i nadmorskich promenad.

Huczne obchody Kataklysmos planowane są na trzy dni długiego weekendu czerwca. 3, sobota, 4 niedziela i w końcu 5 czerwca( Agiu Pnewmatos) w miejscowościach:  Agia Napa, Larnaka, Limassol, Pafos.

Najbardziej jednak obleganą miejscowością tego dnia będzie Larnaka. Kataklysmos Larnaka wpisany na listę UNESCO za najdłużej podtrzymywaną tradycję kulturową.

Jeśli myślicie że uda wam się jeszcze zarezerwować pobyt w pobliżu promenady na ten dzień, to chyba marzenie ściętej głowy… Ale próbujcie.  Hotele rezerwowane na te dni są głównie przez Cypryjczyków.

Zawsze można wynająć auto a komunikacja miejska tego dnia też nie powinna zawiodzić.

Akurat w tym roku, kiedy Pafos jest europejską stolicą kultury, warto zarezerwować pobyt nie w Larnace, ale własnie w Pafos.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading