Kataklismos 2019

Kataklismos 2019

Już w najbliższy piątek, 14. czerwca, rozpocznie się Festiwal Powodzi, Święto Potopu, czyli Kataklismos. Imprezy będą trwać do 19 czerwca.

Kataklysmos w tym roku przypada na 17 czerwca, jest to zawsze poniedziałek, wtedy święto będzie obchodzone najhuczniej. 

Święto Zesłania Ducha Świętego lub Zielone Świątki. Święto przypadające 50 dni po prawosławnej Wielkanocy upamiętnia zstąpienie Ducha Świętego na Apostołów. Na Cyprze obchody również nawiązują do Starego Testamentu, przypowieści o Arce Noego i dawnych obrzędów ku czci Afrodyty i Adonisa. To festiwal związany z wodą, który nadmorskie miasta wykorzystują do organizowania koncertów scenicznych , happeningów, pokazów sportów wodnych, w okolicach portów, plaż i nadmorskich promenad.

Najbardziej jednak obleganą miejscowością tego dnia będzie Larnaka. Kataklysmos Larnaka wpisany na listę UNESCO za najdłużej podtrzymywaną tradycję kulturową.

Jeśli myślicie że uda wam się jeszcze zarezerwować pobyt w pobliżu promenady na ten dzień, to chyba marzenie ściętej głowy… Ale próbujcie. Hotele rezerwowane na te dni są głównie przez Cypryjczyków. A najbardziej ciasna będzie Larnaka. 

W dniach 14-19 czerwca przybrzeżne ulice, tam gdzie odbywają się festyny, będą zamknięte lub otwierane na tylko kilka godzin porannych.
Długi weekend przed nami więc uważajcie na banki i urzędy. Jeśli coś macie do załatwienia to lepiej zrobić to przed 14.tym czerwca.
Huczne obchody Kataklysmos planowane są na trzy dni długiego weekendu czerwca. 15, sobota, 16 niedziela i w końcu 17 czerwca( Agiu Pnewmatos) w miejscowościach:  Agia Napa, Larnaka, Limassol, Pafos.

Booking.com
Skomentuj