Karta szpitalna – czy warto ją mieć?

Informacja dla wszystkich, których karty szpitalne straciły ważność z początkiem pandemii- karty zostały automatycznie przedłużone na okres 6 miesięcy czyli do końca września. 

Krótko na temat kart szpitalnych.

Karty medyczne europejskie należy przedłużyć kontaktując się z numerem 1434 w celu ustalenia wizyty w Biurze Obsługi Mieszkańca. Potrzebujecie zaświadczenie od lekarza rodzinnego potwierdzające waszą przynależność do Gesy.

Karty szpitalne ważne są dwa lata, czasem rok, czasem trzy miesiące. To sprawa indywidualna zależna od ciągłości naszych składek.

Karta szpitalna, to dokument z naszym imieniem, nazwiskiem, datą urodzenia oraz numerem ubezpieczenia społecznego, która jest nam niezbędna jeśli zależy nam na bezpłatnym pobycie w szpitalu. Warto ją mieć, ponieważ wypadki chodzą po ludziach. Karta uprawnia też do bezpłatnego pobytu w szpitalu po porodzie.

By ubiegać się o taką kartę należy być obywatelem lub rezydentem Cypru (yellow slip) i przedstawić zaświadczenie od pracodawcy o miesięcznych zarobkach. Taki dokument załatwicie w 5 minut w Biurach Obsługi Mieszkańca. Pamiętajcie że wasze składki na fundusz zdrowia (Gesy), pokryją koszty leczenia, ale nie pobytu w szpitalu.

Zazwyczaj w parze z taką kartą, dobrze jest mieć europejską kartę medyczną. Z taką kartą jesteście bezpieczni podczas wypadków w trakcie podróży. Pamiętajcie że chodzi tylko o nagłe przypadki, a nie planowane leczenie na przykład w Polsce.

By otrzymać kartę europejską, dodatkowo należy okazać oświadczenie wydane przez waszego lekarza rodzinnego,że płacicie składki Gesy.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading