Kameleony – spotkacie je na Cyprze

Kameleony – widzieliście je prawdopodobnie na żywo jedynie w terrariach

Na Cyprze tego osobnika spotkacie na także na żywo. Chamaeleo chamaeleon – Ma relatywnie dużą, kanciastą głowę, ze specyficznym rogowym hełmem, większym u samców. Młode osobniki nie mają hełmu na głowie. Pysk ostro zakończony. Przez grzbiet biegnie grzebień. Ciało pokryte ziarnistymi łuskami. Ubarwienie zmienne, zależne od temperatury otoczenia, oświetlenia, barwy otoczenia. Jest zwykle zielonkawe z jaśniejszymi, często różowymi plamami. Poza tym skóra może się stać czerwonawa, ruda, brązowa, żółtozielona, szarobłękitna, z różnym rysunkiem, w różnych kolorach lub jest bez rysunku. Osobniki młode są żółte.

Jest to bardzo rzadki gatunek na wyspie, dlatego apelujemy do wszystkich, którzy jeżdżą samochodami o uwagę, bo często właśnie można te stworzonka spotkać na drogach – bardzo rzadko natomiast na drzewie czy w trawie, gdzie się upodabniają, jak na kameleony przystało.

Wielkość żyjących na Cyprze kameleonów dochodzi do 30 cm. Żywią się różnymi insektami głównie owadami (muchy czy motyle).

Jak informują nasi czytelnicy w dotyku są ciepłe i wcale, jak to mogłoby się wydawać, nie są obślizgłe.

Normalnie są bardzo powolne, ale kiedy jest wystraszony bardzo szybko ucieka i wydaje głośne syki przy których nadyma swoje gardło. Dzięki temu wystrasza intruzów i swoich naturalnych wrogów.

Gatunek jest objęty konwencją waszyngtońską CITES (Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem) – w związku z czym nie możecie go po prostu złapać i zabrać jako pamiątki do domu.

Zdjęcia i film - H3k

Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading