Unia Europejska chce uregulować kwestię zmiany czasu
Parlament Europejski w najbliższy czwartek będzie głosował nad rezolucją wzywającą Komisję Europejską do nowelizacji dyrektywy ws. czasu letniego. Dyrektywa UE z 2001 r. reguluje kwestię czasu letniego.
To jest wezwanie do komisji, aby zrezygnować z dwukrotnej zmiany czasu w UE, oczywiście bez określania, czy to ma być czas letni i zimowy – powiedział PAP zajmujący się tą sprawa w PE europoseł PSL Andrzej Grzyb.
W Parlamencie Europejskim działa grupa robocza ds. zniesienia zmiany czasu, która skupia 70 przedstawicieli różnych grup politycznych. Przewodzi jej czeski europoseł EPL Pavel Svoboda, szef komisji prawnej PE.
Część eurodeputowanych mówi wprost, że parlament ta powinien zajmować się ważniejszymi kwestiami. Generalnie rzecz ujmując, deputowani z krajów południowych są mniej chętni do tego, by ujednolicać zmianę czasu, w porównaniu z tymi z krajów północy kontynentu. W Finlandii, podobnie zresztą jak w Polsce, sprawa była omawiana w parlamencie krajowym.
Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na świecie. Obowiązuje we wszystkich krajach europejskich, z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja.
Zostaw swój komentarz: