Jutro Tsiknopempti

Jutro, w każdym rejonie Cypru spodziewajcie się dużego zadymienia

Tłusty czwartek to dla Polaków, a dla Cypryjczyków Tsiknopempti (palony lub wędzony czwartek). W czwartek Cypr owiany jest zapachem grilla, souvli i charakterystycznym zapachem palonego na węglu drzewnym tłuszczu. To znak, że rozpoczął się karnawał i pozostało 11 dni do jego końca.

“Śmierdzący czwartek” to początek corocznych uroczystości karnawałowych i sygnalizuje początek stopniowego odstawiania mięsa i przetworów mlecznych w ramach przygotowań do 50. dniowego okresu wielkanocnego, który prowadzi do Niedzieli Wielkanocnej.

W Larnace gmina Larnaka będzie świętować Tsiknopempti podczas wydarzenia publicznego o godzinie 12:00 na placu przy ulicy Dimitriou. Muzyka, darmowe jedzenie z mnóstwem kawałków mięsa oraz darmowe wino i zivania będą płynąć przez całe wydarzenie. 

Famagusta będzie gospodarzem śmierdzącego czwartku po południu na placu Ayios Georgios. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 18:00 wraz z przybyciem tegorocznego króla i królowej karnawału, aby rozpocząć fiestę. Jedzenie i picie będzie krążyć, podczas gdy koncert zespołu Laikons zabawi imprezowiczów.

Limassol ma zdecydowanie największe obchody Tsiknopempti, będąc stolicą karnawału. Tam w południe w całym mieście rozpoczynają się oficjalne i nieoficjalne imprezy Tsiknopempti. Stare miasto zapełni się przebranymi tłumami wypełniającymi ulice i bary starego miasta, pijącymi, jedzącymi i tańczącymi. Oficjalne wydarzenia gminy Limassol, które zainaugurują jej największą coroczną imprezę, rozpoczną się 16 lutego o godzinie 18:00 na placu Grigoris Afxentiou.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading