Jutro jedno z najstarszych świąt kościelnych na Cyprze

6 stycznia Kościół obchodzi Uroczystość Objawienia Pańskiego. Jest to, obok Wielkanocy, najstarsze święto chrześcijańskie.

W II w. w ten dzień wspominano Chrzest Pański, w IV w. w Tracji i Egipcie świętowano Epifanię, czyli wydarzenia z życia Jezusa, takie jak narodzenie, chrzest w Jordanie, pokłon Mędrców, cud w Kanie. W V w. Objawienie Pańskie stało się świętem ogólnokościelnym.

W katolickiej Polsce obchodzone jest 6 stycznia, zwane Świętem Trzech Króli.

Święto odwołuje się do fragmentu z Ewangelii Mateusza który opowiada o przybyciu mędrców (gr. magoi /μάγοι/) , gdy Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda. 

Na ortodoksyjnym Cyprze wierni upamiętniają tego dnia chrzest Jezusa w rzece Jordan, postrzegany jako jego objawienie światu jako Syna Bożego.

W Grecji i na Cyprze  Święto Epifania wiąże się także ze zwyczajem święcenia wód.  6. stycznia Papas (grecki kapłan) wrzuca do morza krzyż, za którym wskakują śmiałkowie uczestniczący w procesji po plaży. Zgodnie z tradycją, ten, kto wyłowi krzyż, będzie cieszył się zdrowiem i dostatkiem w nowym roku.

Na Cyprze jest to święto i dzień wolny od pracy, podobnie jak w Austrii, Grecji, Hiszpanii, Chorwacji, Liechtensteinie, Słowacji, Włoszech, Szwecji, Finlandii, a od 2011 również w Polsce.

Zatem Polacy narysują nad swymi drzwiami kredą K+M+B, a Cypryjczycy wskoczą z radością do lodowatego morza by oczyścić się z grzechów – Papas (grecki kapłan) wrzuca do morza krzyż, za którym wskakują śmiałkowie uczestniczący w procesji po plaży. Zgodnie z tradycją, ten, kto wyłowi krzyż, będzie cieszył się zdrowiem i dostatkiem w nowym roku.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!