Jeżdżą puste autobusy

Wczoraj do 7:00 rano nie pojechał nikt, do 12:00 z autobusów Park&Ride skorzystało 20 osób.

Pomimo tego, że liczba 20 osób, które skorzystały z bezpłatnej usługi Park&​​Ride w Nikozji, w pierwszym dniu jej świadczenia do godziny 12:00, nie odpowiada oczekiwanemu wynikowi, to napawa optymizmem i oczekuje się, że w miarę upływu dni i informowania kierowców będzie większa reakcja – powiedział w KYPE Minister Transportu, Komunikacji i Robót Alexis Vafiadis.

W czwartek 7 września rano uruchomiono bezpłatną usługę transportu Park & ​​Ride z GSP do centrum Nikozji (plac Solomos).

Minister Transportu poinformował, że wykorzystując pas dla autobusów jego ministerstwo zamierza skrócić czas podróży osób decydujących się na korzystanie z autobusów z obszaru GSP do centrum Nikozji, dodając, że pierwszego dnia do południa i po południu świadczenia usług czas ten wynosi od 20 do 26 minut, w zależności od natężenia ruchu i pory dnia, w której odbywa się przejazd.

Zauważył, że pas dla autobusów spowodował skrócenie czasu jazdy na trasie Alhambra–plac Solomosa o 20 minut, w związku z czym „obecnie istnieją dowody potwierdzające osiągniętą efektywność”.

Odnosząc się do komentarzy opinii publicznej, że powoduje to zatory, Minister Transportu stwierdził, że należy poinformować opinię publiczną, że z autostrady nie usunięto pasa ruchu w celu utworzenia pasa dla autobusów. Zamiast tego – dodał – dodano pas ruchu, co nie może mieć żadnego negatywnego wpływu na ruch, ale pomaga zmniejszyć zatory, usuwając pojazdy takie jak taksówki i autobusy z kolejek tworzących się na autostradzie.

Zaznaczył, że wyniki pierwszego dnia świadczenia usług można uznać za zachęcające, choć nie takie, jakich oczekiwano. Jak dodał, do godziny 11:00–12:00 z usługi skorzystało 20 osób, dodając, że „jest jeszcze wcześnie, więc nie spodziewamy się, że autobusy będą pełne”.

Następnie zwrócił uwagę, że ważnym czynnikiem jest doświadczenie kierowców pojazdów prywatnych, gdy widzą autobusy poruszające się szybciej po pasach dla autobusów i zdają sobie sprawę, że istnieje usługa, która jest bezpłatna i porusza się szybciej.

Namawiał tych, którzy pracują na osi GSP – Plac Solomosa, czyli pracowników parlamentu, ministerstw finansów i pracy oraz pracowników usług i biur przy ulicy Evagorou, aby korzystali z tej trasy w celu szybszego przejazdu.

Jednocześnie Minister Transportu powiedział, że celem ministerstwa jest usunięcie jak największej liczby samochodów z centrum Nikozji.

Kontynuując powiedział, że pierwszym celem jest zmniejszenie liczby samochodów o 400, tyle samo, ile jest miejsc parkingowych w GSP, dodając, że na obszarze GSP można zaparkować do 1500 samochodów.

Wyjaśnił, że w pierwszej fazie „mówimy o 400 pojazdach i jeśli w ciągu najbliższych dwóch–trzech miesięcy uda nam się pozyskać 400 kierowców pojazdów, spodziewamy się zauważalnego zmniejszenia liczby pojazdów na autostradach”.

Z danych statystycznych, którymi dysponuje Ministerstwo Transportu wynika, że w godzinach szczytu przejeżdża około 4000 samochodów, a zatem zauważalna będzie 10-procentowa redukcja.

Vafiadis zapowiedział, że podobne działania zostaną opracowane zarówno w Nikozji, jak i w Limassol i obejmą ulepszenie usług autobusów międzymiastowych „w celu usunięcia pojazdów z autostrad rozpoczynających się z Limassol lub Larnaki do Nikozji i odwrotnie, abyśmy mogli powoli przekonuj ludzi, żeby wsiedli do autobusów”.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading