Jest nowa propozycja CoLA

Minister pracy zaproponował nowe rozwiązanie w sprawie CoLA – propozycja nie satysfakcjonuje nikogo.

Minister pracy Yiannis Panayiotou przedstawił kompromisową propozycję w toczącym się sporze CoLA (zasiłek na utrzymanie).

W propozycji przewidziano odnowienie umowy przejściowej z 2017 r. na kolejne trzy lata i zwiększenie CoLA do dwóch trzecich wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Oznaczałoby to, że udział CoLA wzrośnie do 66,67 procent z obecnych 50 procent.

Kompromis nie może całkowicie zadowolić wszystkich stron, ale jest konieczny dla wspólnego dobra i szerszego interesu publicznego – powiedział Panayiotou.

Zmiany wejdą w życie od 1 czerwca i zostaną wyliczone według ubiegłorocznej inflacji. Celem jest zapewnienie szerszego dialogu w celu trwałego podpisania umowy do 2025 roku.

Nasza gospodarka i społeczeństwo potrzebują normalności i stabilności, aby osiągnąć wzrost i spójność – dodał minister.
Potrzebujemy spokoju pracy i musimy sfinalizować umowę w sprawie CoLA.

Wyraził nadzieję, że wszyscy zaangażowani podejdą do kompromisu poważnie i odpowiedzialnie.

Związki zawodowe i organizacje pracodawców odbędą nowe spotkanie z ministrem pracy w piątek o 10:00, aby przedstawić swoje ostateczne przemyślenia na temat propozycji Panayiotou.

Propozycja jest daleka od wspólnych ram decyzji związków zawodowych uzgodnionych na spotkaniach ogólnozwiązkowych, a w szczególności nie prowadzi do całkowitego przywrócenia CoLA w oparciu o jej filozofię – napisano w oświadczeniu wydanym przez PEO

Przedstawiciel związku Sek, Andreas Matsas, zauważył, że ich pierwsze wrażenie jest takie, że propozycja nie zawiera odpowiedzi na temat pełnego przywrócenia CoLA.

Przewodniczący federacji pracodawców i przemysłowców (Oev), Antonis Antoniou, powiedział: „nie tego się spodziewaliśmy, ale w drodze negocjacji musimy znaleźć złoty środek”.

Obecnie powiedział dziennikarzom, że nie może stwierdzić, czy jest za, czy przeciw propozycji, ponieważ Oev musiałby ją wspólnie przeanalizować.

Sekretarz generalny Cypryjskiej Izby Handlowej (Keve), Marios Tsiakkis, powiedział, że decyzja zostanie ogłoszona, gdy zbadane zostaną wszystkie aspekty wniosku.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!